AktualnościCLJ U-15: Roczniki 2007 i 2008 wchodzą do gry

CLJ U-15: Roczniki 2007 i 2008 wchodzą do gry

W najbliższy weekend rozpocznie się nowy sezon Centralnej Ligi Juniorów U-15. Do akcji wkroczą dwa jagiellońskie zespoły. W sobotę rocznik 2007 rozpocznie zmagania wyjazdowym meczem z AKS SMS Łódź. Z kolei chłopcy z rocznika 2008 w niedzielę podejmą Escolę Varsovię.

O wiele trudniejsze zadanie teoretycznie czeka młodszą z naszych drużyn. W tej kategorii wiekowej przewaga fizyczna starszych roczników jest atutem nie do podważenia. Młodzi Jagiellończycy będą musieli obronić się przede wszystkim wyszkoleniem piłkarskim i pomysłowością w grze. Wsparciem dla podopiecznych Norberta Beśki, który przejął rocznik 2008 w przerwie letniej po Tomaszu Walukiewiczu, mają być chłopcy z rocznika 2007. Mają wzmocnić drużynę przede wszystkim nie tylko pod względem piłkarskim, ale też fizycznym. Takich piłkarzy wspomniany trener Beśka, który dołączył do Żółto-Czerwonych z MOSP-u Białystok, będzie miał do dyspozycji na starcie sezonu sześciu.

– Dysponuję grupą bardzo fajnych i zgranych dzieciaków. Jedyny minus jest taki, że jest trochę wąska kadrowo. Na szczęście z trenerem Markiem Wasilukiem, który odpowiada za drużynę rocznika 2007 mam na tyle dobry kontakt, że możemy liczyć na wsparcie zawodników z jego drużyny. Wówczas pod względem liczebności, a przede wszystkim fizyczności, będziemy wyglądać zdecydowanie lepiej. Różnica jednego roku w tej kategorii wiekowej jest niezwykle duża. Na oko wygląda na zdecydowanie więcej. W roczniku 2007 najczęściej występują już chłopcy, a w 2008 jeszcze dzieci. Ta różnica naprawdę jest zauważalna – mówi trener Beśka.

– Nikt nie narzuca nam presji. Możemy, ale nie musimy, wychodzimy z takiego założenia. Zdajemy sobie sprawę, że rywalizacja ze starszymi drużynami to dla nas spore wyzwanie, ale nie złożymy broni. Z uśmiechem na twarzy i podniesioną głową podchodzimy do codziennych obowiązków. Pamiętajmy, że nie wyniki, a rozwój chłopców jest najważniejszy.

Jakie są pierwsze wrażenia Norberta Beśki po dołączeniu do naszej akademii? – Nareszcie tutaj dołączyłem, z czego bardzo się cieszę. Warunki są świetne, wszystko jest poukładane. Doceniam jednak swoją poprzednią pracę w MOSP-ie, gdzie poznałem świetnych kolegów, z którymi współpraca układała mi się bardzo dobrze. Teraz przede mną nowe wyzwania, którymi jestem podekscytowany. Widać, że akademia Jagiellonii należy do najlepszych w Polsce – dodaje.

W premierowej serii gier AP Jagiellonia 2008 podejmie w niedzielę silny zespół Escoli Varsovii. Początek rywalizacji przy Elewatorskiej zaplanowano na godz. 15:00. Szkoleniowiec jest pozytywnie nastawiony przed nadchodzącym meczem.

– Cieszę się, że najpierw zagramy z Escolą, bo na pewno będzie to mecz piłkarski. Zapowiada się dobre widowisko. Uważam, że znacznie trudniej będzie nam rywalizować z fizycznymi zespołami Polonii Warszawa czy UKS SMS Łódź. W okresie przygotowawczym z każdym meczem kontrolnym wyglądaliśmy coraz lepiej. Zespół zaczyna prezentować się tak, jak właśnie tego chcę. Jest coraz lepiej, a wskazówki przekazywane na odprawie są realizowane. Jestem z tego zadowolony. Zremisowaliśmy z TOP 54 Biała Podlaska 2007 1:1, z MŁKS Łomża 2007 5:5, Juniorem Białystok 2007 1:1. Potem zanotowaliśmy serię zwycięstw, z MOSP-em Białystok 7:0, Widokiem Lublin 7:0 i Kadrą Podlasia 6:3. Powiedziałem chłopcom, że po serii remisów zaczynamy passę zwycięstw i najwyraźniej wzięli sobie te słowa do serca. Jeszcze 10 wygranych w lidze i będziemy spokojni – dodaje z uśmiechem trener Beśka.

Przygotowania do jesiennych zmagań w CLJ U-15 mają za sobą także chłopcy z rocznika 2007, prowadzeni przez trenera Marka Wasiluka. Jak były piłkarz i wychowanek Jagiellonii ocenia postępy swoich podopiecznych i jak widzi nadchodzące rozgrywki?

– Przygotowania do ligi rozpoczęliśmy w połowie lipca. W porównaniu do poprzedniego sezonu wzmocniliśmy drużynę siedmioma chłopakami. Na pewno dali temu zespołowi dużo jakości. Mamy za sobą kilka sparingów, z których większość wygraliśmy. Nie są jednak one dla nas żadnym wyznacznikiem. Odpowiedzią będą mecze ligowe i to będzie nasza weryfikacja pracy. Jestem jednak zadowolony z tego, jak chłopcy pracowali podczas przygotowań. Wszyscy przyłożyli się na 100 procent. Sześciu zawodników wsparło z kolei inny, młodszy jagielloński zespół w CLJ U-15. Zrobiliśmy to po to, żeby ci chłopcy mieli możliwość regularnego grania i wzmocnili młodszych kolegów pod względem fizycznym. Byłoby dla nas korzystne utrzymanie obu naszych roczników na tym poziomie rozgrywek, ale nie została nam narzucona zbędna presja. Najważniejszy jest rozwój chłopców. Patrzymy na zawodników jak na jednostki po to, aby każdy z nich szedł do przodu – stwierdza trener Wasiluk.

– W ubiegłym sezonie przez półtora roku pracowałem jako asystent trenera Przemysława Papiernika z rocznikiem 2006 w rozgrywkach CLJ U-15. Był to dla mnie bardzo fajny okres, który przekonał mnie do tego, by zostać trenerem. Zrozumiałem, że drogę piłkarską mogę już zamknąć i skupić się na funkcji szkoleniowca. Teraz po raz pierwszy w swojej karierze będę miał okazję poprowadzić zespół jako pierwszy trener. Zaopiekuję się chłopcami z rocznika 2007 we współpracy z Gabrielem Iwacewiczem, który wcześniej pracował z rocznikiem 2004. Jestem pewien, że chłopcy już dużo umieją i wiem, że na pewno będą się rozwijać. Wraz z rozwojem chłopców z czasem powinny iść w parze też wyniki. Jeśli będziemy grać na swoim poziomie, powinno być dobrze – dodaje.

W pierwszej serii gier Jagiellonia 2007 zmierzy się na wyjeździe z AKS SMS Łódź. Początek tej rywalizacji zaplanowano na sobotę, godz. 12:30. Trzymamy kciuki za nasze drużyny w nadchodzącym sezonie. Terminarz Centralnej Ligi Juniorów U-15 można zobaczyć pod tym LINKIEM.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00