AktualnościMichał Żyro zawodnikiem Jagiellonii

Michał Żyro zawodnikiem Jagiellonii

Informujemy, że nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok został Michał Żyro. Były reprezentant Polski przenosi się do Białegostoku z Piasta Gliwice. Z Żółto-Czerwonymi 28-latek związał się umową na rok z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Będzie występował z numerem 16.

Michał Żyro urodził się 20 września 1992 roku w Warszawie. Jest wychowankiem KS Piaseczno, skąd w 2005 roku trafił do akademii Legii Warszawa. Do kadry pierwszego zespołu stołecznego klubu został włączony na stałe przed startem sezonu 2009/2010. Debiut w seniorskiej drużynie „Wojskowych” oraz pierwszy występ w seniorskiej piłce, mierzący 189 cm atakujący zanotował w 14. kolejce kampanii 2009/2010. W tamtym meczu Żyro pojawił się na murawie w 89. minucie, zmieniając Marcina Smolińskiego, a jego zespół zremisował z lokalnym rywalem, Polonią, w Derbach Warszawy (1:1).

W kolejnych sezonach Michał przebijał się do wyjściowej jedenastki Legii, by na stałe zakotwiczyć w niej w sezonie 2011/2012. Od tamtej pory, aż do momentu transferu, był podstawowym graczem warszawskiego zespołu. Razem z Legią sięgał po trzy mistrzostwa Polski oraz, pięciokrotnie, krajowy Puchar. Warszawę opuścił na początku 2016 roku, przenosząc się do występującego wówczas w na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii Wolverhampton Wanderers. Zanotował wówczas bardzo dobre wejście do zespołu (trzy gole w dwóch meczach), a w dalszym rozwoju przeszkodziły mu kontuzję. Formalnie zawodnikiem tego klubu był przez trzy i pół roku, ale półtora sezonu z tego okresu spędził na wypożyczeniach. Najpierw czasowo grał w Charlton Athletic, a potem w Pogoni Szczecin. Do Polski na stałe wrócił przed sezonem 2019/2020, związując się umową z Koroną Kielce.

W stolicy województwa świętokrzyskiego grał przez rundę jesienną tamtego sezonu. Wiosnę spędził, w ramach wypożyczenia, w pierwszoligowej Stali Mielec. Na Podkarpaciu odbudował się (sześć goli i pięć asyst w 14 występach) i zapracował sobie na transfer do pucharowicza z PKO BP Ekstraklasy, Piasta Gliwice. W zespole prowadzonym przez trenera Waldemara Fornalika spędził poprzedni sezon, będąc regularnie występującym zawodnikiem. Rozegrał w barwach gliwickiego klubu 26 spotkań w Ekstraklasie (cztery gole i cztery asysty), do których dołożył cztery występy w Pucharze Polski (jedna asysta) i trzy mecze w eliminacjach Ligi Europy (gol i asysta). Z nim w składzie „Piastunki” kończyły rywalizację ligową na 6. miejscu w tabeli.

W sezonie 2021/2022 Michał Żyro zdołał wystąpić w czterech meczach ligowych Piasta. Teraz będzie miał okazję powiększyć swój dorobek w bieżącej kampanii broniąc barw Jagiellonii Białystok.

Michał Żyro ma za sobą także występy w seniorskiej reprezentacji Polski. Urodzony w Warszawie piłkarz debiutował w niej w wyjazdowym meczu towarzyskim z Niemcami, rozegranym 13 maja 2014 w Hamburgu (0:0). Zmienił wówczas Sławomira Peszkę. Ogółem w biało-czerwonej koszulce rozegrał cztery mecze, ostatni przeciwko Szwajcarii w listopadzie 2014 roku (spotkanie towarzyskie, remis 2:2).

Michał, witamy w Jagiellonii i życzymy samych udanych występów w żółto-czerwonej koszulce!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00