AktualnościTylko remis ze Stalą

Tylko remis ze Stalą

Jagiellonia Białystok zremisowała ze Stalą Mielec 1:1 w meczu 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Jedyną bramkę dla Żółto-Czerwonych zdobył Israel Puerto.

W porównaniu do poprzedniego spotkania ligowego z Wartą Poznań trener Ireneusz Mamrot dokonał dwóch zmian w wyjściowej jedenastce. W formacji ataku zagrał nowo pozyskany Michał Żyro, a na ławce usiadł Fedor Cernych. Natomiast Michał Pazdan zastąpił w defensywie Bogdana Tiru.

Pierwsze minuty rywalizacji nie przyniosły wielu emocji. Na pierwszą dogodną okazję czekaliśmy do 10. minuty i od razu jeden z bramkarzy musiał wyciągać piłkę z siatki. Niestety, nie był to golkiper rywali – Rafał Strączek, a Pavels Steinbors, który był bezradny w sytuacji gdy Jonatan De Amo głową skierował futbolówkę do bramki z najbliższej odległości. Przegrywaliśmy 0:1.

Po upływie pierwszego kwadransa zamiast szturmowania bramki rywali, znów widzieliśmy ich strzał. Tym razem z dalszej odległości autorstwa Mateusza Maka. Na szczęście piłka znacznie minęła prawy słupek bramki strzeżonej przez łotewskiego golkipera. Brawa za skuteczność, ponieważ była to pierwsza dogodna szansa Jagi w meczu.

Pierwszego zagrożenia w szesnastce przyjezdnych doczekaliśmy się w 20. minucie. Po dośrodkowaniu Martina Pospisila z rzutu rożnego najwyżej w polu karnym wyskoczył Israel Puerto. Hiszpan efektownym strzałem głową doprowadził do remisu.

Po zdobytej bramce Jagiellończycy złapali wiatr w żagle. Chwilę później bliski wyłuskania piłki bramkarzowi gości był Michał Żyro. Zawodnik Stali jednak szczęśliwie oddalił zagrożenie. Zaraz potem nowy napastnik Jagi oddał groźny strzał z dystansu. Strączek jednak i tym razem nie dał się pokonać.

Mieliśmy mnóstwo szczęścia w 38. minucie. Mateusz Mak miał wyśmienitą okazję do strzelenia gola dla gości, ale piłka po jego strzale minęła naszą bramkę. Mogliśmy odetchnąć.

Pod koniec pierwszej odsłony mogli też odetchnąć goście. Michał Żyro otrzymał prostopadłe podanie z głębi pola od Martina Pospisila i był w sytuacji oko w oku ze Strączkiem. Niestety, nasz napastnik zamiast skierować piłkę do bramki, próbował wymusić rzut karny upadając w szesnastce. Arbiter pozostał niewzruszony.

Przed ostatnim gwizdkiem arbitra w pierwszej połowie strzał zza pola karnego oddał jeszcze Romanczuk. Bramkarz przyjezdnych złapał futbolówkę i po chwili oba zespoły mogły udać się na przerwę.

Po zmianie stron jako pierwsi zagrozili goście. W 50. minucie Krystian Getinger oddał strzał z lewej nogi, ale Steinbors był na posterunku. Chwilę później na czystą pozycję wyszedł Imaz, uderzył wysoko nad bramką. Był też spalony.

Zaraz potem oglądaliśmy uderzenie rywali zza pola karnego, a konkretnie Japończyka – Hinokio. Futbolówka nieznacznie minęła bramkę Steinborsa. Na kolejne zagrożenie pod bramką Stali poczekaliśmy do 64. minuty. Jesus Imaz przegrał jednak pojedynek z bramkarzem Stali.

Chwilę później stała się rzecz niewytłumaczalna. Michał Żyro po dobrym podaniu wzdłuż bramki zamiast skierować piłkę do bramki z najbliższej odległości, fatalnie przestrzelił. Za moment debiutującego w Jadze napastnika zmienił wracający po kontuzji – Bartek Bida.

W 80. minucie Bartka próbował obsłużyć podaniem inny rezerwowy Kacper Tabiś. Defensywa Stali jednak spisała się na medal, wybijając piłkę Bidzie spod nóg w ostatniej chwili.

Zaraz potem dokonaliśmy potrójnej zmiany. Na boisku pojawili się Bogdan Tiru, Krzysztof Toporkiewicz i Bartosz Kwiecień, a zeszli Struski, Pospisil i Pazdan.

W 84. minucie wyborną sytuację do zdobycia drugiej bramki miał Tabiś. Kacper z prawej strony pola karnego mając przed sobą tylko bramkarza, jednak przestrzelił i to wyraźnie.. Mieliśmy czego żałować.

W 86. minucie Tabiś popisał się dobrym długim podaniem w kierunku Imaza. Jesus opanował futbolówkę w polu karnym, po czym starł się ze Strączkiem upadając w polu karnym. Sędzia Krzysztof Jakubik podyktował rzut karny dla Jagi. Sytuację analizowano jeszcze na wideoweryfikacji VAR i ostateczny werdykt był taki, że jedenastki nie było.

Arbiter doliczył do drugiej części meczu ze Stalą Mielec pięć minut. W dodatkowym czasie żadnej stron nie udało się zdobyć bramki i tym samym spotkanie zakończyło się remisem 1:1.