AktualnościPrzełamać złą serię

Przełamać złą serię

Jagiellonia Białystok w najbliższą sobotę, 18 września, rozegra swój ósmy mecz w sezonie 2021/2022 PKO BP Ekstraklasy. Dla Żółto-Czerwonych będzie to trzecie w tej kampanii starcie wyjazdowe. Podczas niego powalczą o punkty z Wisłą Płock. Co czeka nas w nadchodzącym meczu?

Sobotnie starcie będzie meczem numer 29. pomiędzy Jagiellonią Białystok i Wisłą Płock w historii obu drużyn. Dotychczasowy bilans tych potyczek jest prawie wyrównany. Zawodnicy Wisły wygrali bowiem 12 razy, a Żółto-Czerwoni górą byli 11 razy. Remis w konfrontacjach obu ekip padał pięciokrotnie. Ostatni raz obie drużyny mierzyły się ze sobą w poprzednim sezonie. Był to mecz 25. kolejki tamtej kampanii, rozgrywany w Płocku, który zakończył się podziałem punktów po remisie 2:2 (Szwoch 78′; Uryga 90′ – Imaz 35′; Bida 61′). Pełny tekst o historii starć pomiędzy Jagiellonią Białystok i Wisłą Płock znajdziecie TUTAJ.

Jakie nastroje panują w jagiellońskiej szatni przed tym meczem? Głos przed spotkaniem zabrał trener Ireneusz Mamrot.

– Każdy zespół ma swoją filozofię gry. Wisła Płock to drużyna, która próbuje wysoko odbierać piłkę rywalom. Musimy również uważać na stałe fragmenty gry przeciwnika. W Płocku nigdy nie grało nam się łatwo. Musimy dobrze wyglądać nie tylko pod względem fizycznym i taktycznym, ale też od strony wolicjonalnej – powiedział opiekun białostoczan. Pełną wypowiedź trenera Mamrota znajdziecie TUTAJ.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej obecny był także zawodnik Jagiellonii Białystok, Karol Struski. – Każdy z naszych zawodników ma takie aspiracje, aby nie dążyć do przeciętności. Chcemy walczyć o jak najwyższe cele, bo o to chodzi w sporcie. Pojedziemy do Płocka z chęcią zdominowania przeciwnika – powiedział piłkarz Żółto-Czerwonych. Całą wypowiedź znajdziecie TUTAJ.

Aktualnie, po rozegraniu kompletu siedmiu spotkań, Wisła Płock zajmuje 13. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy z dorobkiem siedmiu punktów i bilansem dwóch zwycięstw, remisu i czterech porażek. Bilans bramkowy „Nafciarzy” to 11 strzelonych i 10 straconych goli.

Trwającą kampanię podopieczni trenera Macieja Bartoszka zaczęli od wyjazdowego starcia z Legią Warszawa, której ulegli 0:1 (Muci 28′). W następnej kolejce płocczanie również okazali się słabsi od rywali, przegrywając przy Łukasiewicza 0:1 z Lechią Gdańsk (Kocyła 63′ gol samobójczy). Przełamanie przyszło w 3. serii gier, kiedy piłkarze z Płocka ograli w Derbach Mazowsza beniaminka z Radomia, Radomiaka, 1:0 (Kolar 19′). Później był szalony mecz z Piastem Gliwice, zakończony ostatecznie wygraną piłkarzy trenera Waldemara Fornalika 4:3 (Vida 13′; Rzeźniczak 18′ gol samobójczy; Toril 41′; Czerwiński 88′ – Krywociuk 38′; Warchoł 75′, 79′), który „Nafciarze” kończyli w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Furmana (66′). Następnie przyszły okazałe zwycięstwo 4:0 nad Zagłębiem Lubin (Sekulski 5′, 59′; Wolski 21′; Soler 63′ gol samobójczy), remis 1:1 z Rakowem Częstochowa (Warchoł 37′ – Cebula 19′) oraz porażka z poprzedniej kolejki 2:3 z Górnikiem Łęczna (Rasak 14′; Szwoch 53′ z rzutu karnego – Śpiączka 69′, 73′; Wędrychowski 90′).

Jedynym zawodnikiem Wisły Płock, który nie opuścił jeszcze ani jednego meczu PKO BP Ekstraklasy jest kapitan tego zespołu, Jakub Rzeźniczak. Doświadczony obrońca rozegrał komplet siedmiu ligowych spotkań, na boisku spędzając łącznie 630 minut (dwie żółte kartki). Drugi w tej klasyfikacji jest jeden z nowych piłkarzy „Nafciarzy”, Anton Krywociuk. Reprezentant Azerbejdżanu spędził na murawach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce 626 minut (gol i asysta), zmieniony będąc tylko w starciu z Lechią Gdańsk. Najskuteczniejszym zawodnikiem Wisły jest na ten moment Damian Warchoł (trzy gole), a najlepszym asystentem Rafał Wolski (trzy asysty). Po dwie żółte kartki uzbierali na swoim koncie, oprócz wspomnianego Rzeźniczaka, Lagator i Sekulski. Jeden zawodnik zespołu z Płocka ukarany został czerwoną kartką. Tym piłkarzem jest Dominik Furman. Pełną sylwetkę naszych przeciwników znajdziecie TUTAJ.

Głównym arbitrem sobotniego, wyjazdowego meczu z Wisłą Płock będzie Piotr Lasyk. Asystentami arbitra z Bytomia będą Bartłomiej Lekki i Krzysztof Myrmus, a sędzią technicznym Piotr Urban. Za system VAR będą odpowiedzialni Tomasz Kwiatkowski i Paulina Baranowska. Pełny tekst znajdziecie TUTAJ.

W poprzednim spotkaniu ligowym, czyli meczu 7. serii gier, Jagiellończycy zremisowali przy Słonecznej ze Stalą Mielec 1:1 (Puerto 20′ – de Amo 11′). W siódmym meczu trwającego sezonu trzech piłkarzy Dumy Podlasia zostało ukaranych żółtymi kartkami. Karę indywidualną otrzymali Karol Struski (pierwsza w sezonie), Krzysztof Toporkiewicz (druga w sezonie) i Błażej Augustyn (trzecia w sezonie). Całość znajdziecie TUTAJ.

Spotkanie Wisła Płock – Jagiellonia Białystok rozpocznie się w najbliższą sobotę (18.09) o godzinie 12:30. Transmisja telewizyjna z meczu w Canal+ Sport. Relacji radiowej będzie można wysłuchać w Polskim Radiu Białystok. Ponadto na jagiellońskim Twitterze będziecie mogli śledzić relację tekstową z tego spotkania. Trzymajmy kciuki za naszą drużynę. NOWY POCZĄTEK!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00