AktualnościMamrot: Wrażenie jest ogromne

Mamrot: Wrażenie jest ogromne

W czwartek piłkarze oraz sztab szkoleniowy Jagiellonii odwiedzili niedawno otwarte Muzeum Pamięci Sybiru. Wizyta wywarła na „Żółto-Czerwonych” ogromne wrażenie.

Swoimi przemyśleniami „na gorąco” podzielił się trener Ireneusz Mamrot. – Wrażenie jest naprawdę ogromne. Szczególnie dla nas Polaków, to bolesna historia. Czytając wspomnienia Sybiraków trudno było to sobie wyobrazić, a dotykając tego tutaj już na miejscu jeszcze mocniej uświadamiamy sobie z jakim ogromem tragedii mierzyli się ci ludzie. Warto to uświadamiać młodym ludziom. Dzisiaj żyjemy w pełnym komforcie, niczego nam nie brakuje. Czasami narzekamy na drobiazgi, a to miejsce i pobyt zmusza do głębokiej refleksji – podkreśla szkoleniowiec Jagi.

Wtóruje mu Taras Romanczuk. – Po wizycie tutaj ja, ale i pozostali zawodnicy jeszcze bardziej doceniamy to, w jakich czasach żyjemy. Niczego nam nie brakuje, możemy poruszać się dokąd chcemy, mamy ubranie, jedzenie, domy, mieszkania. Możemy wieść spokojne życie. Tamtym ludziom zostało to brutalnie odebrane. Niekiedy za głupstwo można było trafić na zsyłkę i pociągnąć za sobą całą rodzinę. Odkąd interesuję się takimi tematami coraz bardziej doceniam czasy, w których dzisiaj żyję – mówi kapitan Jagi.

Który element ekspozycji wywarł wrażenie na naszym szkoleniowcu? – Myślę, że wszystkie, począwszy od wagonu, którym ci ludzie podróżowali, samą świadomość, że już nigdy nie wrócą do domu, warunki podróży, warunki pracy, warunki bytowe. Głodowe dawki żywieniowe, brak snu, katorżnicza praca dzień w dzień. Nie byli traktowani po ludzki. Musimy o nich pamiętać, a także być im wdzięczni, bo także z ich ofiary odrodziła się wolna Polska – zaznacza trener Mamrot.

Kapitan Jagi zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Ta sytuacja dotknęła nie tylko ludzi z Polski, Ukrainy, Białorusi, czy Europy Wschodniej, ale wielu innych nacji. Podawane są bowiem przykłady obywateli Hiszpanii, USA, Niemiec, którzy podzielili los Sybiraków. Zachęcam gorąco absolutnie wszystkich, nie tylko kibiców Jagiellonii, ale wszystkich mieszkańców Białegostoku oraz całego Podlasia do odwiedzenia tego miejsca. Tutaj można zetknąć się z tragiczną i trudną historią, która była przecież częścią wielu naszych rodzin – zakończył Taras Romanczuk.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00