AktualnościZ 0:2 do 3:3. Thriller przy Słonecznej

Z 0:2 do 3:3. Thriller przy Słonecznej

Jagiellonia Białystok po emocjonującym widowisku zremisowała z Piastem Gliwice 3:3 w meczu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W doliczonym czasie gry gola na wagę remisu dla Żółto-Czerwonych strzelił Bartosz Bida.

W porównaniu do poprzedniego spotkania z Pogonią Szczecin trener Ireneusz Mamrot dokonał kilku zmian w wyjściowej jedenastce. W kadrze zabrakło kontuzjowanego Michała Pazdana i pauzującego za czerwoną kartkę Israela Puerto. Poza wyjściową jedenastką był z kolei Martin Pospisil. Do podstawowego składu zostali oddelegowani Błażej Augustyn, Bartosz Kwiecień i Michał Żyro.

Już w trzeciej minucie Jagiellończycy powinni wyjść na prowadzenie. Z prawej strony zacentrował Tomek Prikryl, a tuż przed bramką znalazł się niepilnowany Żyro. Niestety, napastnik Jagi spudłował.

W siódmej minucie ofensywny piłkarz Jagiellonii znów doszedł do strzału, tym razem głową po rzucie rożnym. Uderzenie byłego zawodnika Piasta było niecelne.

Chwilę później przed wyborną szansą do strzelenia gola był Jesus Imaz. Hiszpański piłkarz niestety przegrał pojedynek sam na sam z Frantiskiem Plachem.

W 18. minucie Xavier Dziekoński dalekim wyjściem z bramki uchronił nasz zespół przed stratą gola, a gdyby nie on, to z pewnością Arkadiusz Pyrka stanąłby przed dogodną szansą do zdobycia bramki.

Niestety, pięć minut później żółtą kartką został ukarany Błażej Augustyn. Było to jego czwarte napomnienie w sezonie, co oznacza, że w najbliższym, wyjazdowym starciu ze Śląskiem Wrocław nie zagra.

Seria nieszczęść trwała. W 23. minucie rozpędzony Pyrka przy biernej postawie naszych defensorów stanął w sytuacji oko w oko z Dziekońskim i tym razem nie dał żadnych szans naszemu golkiperowi. Przegrywaliśmy 0:1.

Jak by tego było mało, w 30. minucie z udziału w kolejnym spotkaniu wykluczył się Fedor Cernych, który zdaniem Tomasza Musiała w nieprzepisowy sposób potraktował jednego z rywali. Dla Fiedzi była to czwarta żółta kartka w rozgrywkach.

W 31. minucie z rzutu wolnego kąśliwie uderzył Bartłomiej Wdowik. Plach był czujny i sparował piłkę na rzut rożny. Zaraz potem po rzucie rożnym groźnie głową uderzał Kwiecień, ale niecelnie.

W 40. minucie sędzia Musiał po analizie VAR podyktował rzut karny dla Piasta za przewinienie jednego z naszych defensorów w polu karnym. Niestety, wychowanek Jagiellonii zmylił Dziekońskiego i podwyższył prowadzenie gości.

Tuż przed zejściem do szatni uderzał jeszcze Cernych, niestety bardzo niecelnie.

Na przerwą schodziliśmy przegrywając 0:2, choć rozmiary prowadzenia przyjezdnych wydawały się być jednak trochę za wysokie. Po zmianie stron musieliśmy zagrać o wiele lepiej, żeby odwrócić losy rywalizacji. Czy tak się stało?

Druga połowa rozpoczęła się od zmiany w naszych szeregach. Bartka Wdowika zastąpił wracający po kontuzji Bojan Nastić.

W 51. minucie arbiter podyktował rzut karny dla Jagiellonii po dosyć długiej analizie VAR. Autorem trafienia z jedenastu metrów był Cernych. Litwin uderzył mocno, nie do obrony dla Placha. Świetny początek drugiej części meczu.

W 59. minucie trener Mamrot dokonał kolejnej zmiany. Michała Nalepę zastąpił na placu gry Martin Pospisil. Chwilę później było groźnie w polu karnym Piasta po centrze Imaza. O piłkę w powietrzu walczył Cernych, ale Fiedzia nie sięgnął ostatecznie futbolówki.

W 63. minucie doprowadziliśmy do remisu. Ładną, koronkową akcję rozpoczął Imaz i sam ją sfinalizował wyrównującym golem. Asystę przy trafieniu Hiszpana płaskim dośrodkowaniem zaliczył Żyro.

Chwilę później poszliśmy za ciosem i zdobyliśmy trzecią bramkę. Tym razem w rolę asystenta wcielił się Prikryl, a bramkę zdobył Cernych. Niestety, chwilę później arbiter uznał, że litewski zawodnik znalazł się na spalonym i gola nie uznał. Mieliśmy czego żałować, ale do końca rywalizacji jeszcze było dużo czasu.

W 66. minucie Piast wyprowadzał kontrę, którą w nieprzepisowy sposób powstrzymał Pospisil. Czech został za to przewinienie ukarany żółtą kartką. Zaraz potem z rzutu wolnego uderzył Kądzior, na nasze szczęście minimalnie niecelnie.

Kwadrans przed końcem meczu powinniśmy się cieszyć ze zdobycia trzeciej bramki. Płasko zacentrował Żyro, a z kilku metrów do siatki nie trafił Cernych. Była to wymarzona okazja Litwina.

Chwilę później Jaga przeprowadziła trzecią zmianę. Żyrę na murawie zastąpił Bartek Bida.

W 83. minucie straciliśmy trzecią bramkę. Autorem trafienia Michał Chrapek, który popisał się ładnym, technicznym strzałem. Do końca rywalizacji pozostawało już niewiele czasu, więc byliśmy w niemałych tarapatach.

W 87. minucie przeprowadziliśmy kolejną zmianę. Na placu gry zameldował się Andrzej Trubeha w miejsce Prikryla. Chwilę później drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką został ukarany Augustyn. Kończyliśmy mecz w dziesięciu.

Sędzia Musiał doliczył do sobotniej rywalizacji aż 10 minut. Już na początku dodatkowego czasu gry Jadze udało się trafić do siatki. Piłkę mocno w pole bramkowe wstrzeli Imaz, Plach odbił piłkę przed siebie, a ze skuteczną dobitką ruszył Bida. Niestety znów VAR nie zadziałał na korzyść Jagiellonii. Arbiter orzekł, że Bartek znalazł się na spalonym.

Fortuna uśmiechnęła się do naszego młodego napastnika kilka chwil później. Bida wyskoczył najwyżej do dośrodkowania w polu karnym i z bliskiej odległości nie dał szans Plachowi.

Ostatecznie mecz zakończył się remisem 3:3. Brawa dla naszych piłkarzy za hart ducha i grę do końca.

13. kolejka PKO BP Ekstraklasy

Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice 3:3 (0:2)
Bramki: Fedor Černych 51′ (k), Jesús Imaz’ 63, Bartosz Bida’ 90 – Arkadiusz Pyrka 22′, Damian Kądzior 41′ (k), Michał Chrapek 83′

Jagiellonia: 55. Xavier Dziekoński – 14. Tomáš Přikryl (87′ 13. Andrzej Trubeha), 99. Bartosz Kwiecień, 3. Błażej Augustyn, 25. Bogdan Țîru, 27. Bartłomiej Wdowik (46′ 5. Bojan Nastić) – 10. Fedor Černych, 7. Michał Nalepa (59′ 26. Martin Pospíšil), 6. Taras Romanczuk, 11. Jesús Imaz – 16. Michał Żyro (79, 9. Bartosz Bida).

Piast: 26. František Plach – 20. Martin Konczkowski, 5. Tomáš Huk, 23. Miguel Muñoz, 98. Aléxandros Katránis (86′ 14. Jakub Holúbek) – 77. Arkadiusz Pyrka (79′ 19. Michael Ameyaw), 18. Patryk Sokołowski, 24. Tom Hateley (79′ 7. Tiago Alves), 6. Michał Chrapek (84′ 3. Tomasz Jodłowiec), 92. Damian Kądzior – 9. Alberto Toril (84′ 29. Nikola Stojiljković).

żółte kartki: Augustyn, Černych, Pospíšil – Kądzior, Plach.
czerwona: Błażej Augustyn (89. minuta, Jagiellonia, za drugą żółtą).

sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).
widzów: 5149.