AktualnościStrącili Białą Gwiazdę przy Słonecznej

Strącili Białą Gwiazdę przy Słonecznej

Jagiellonia Białystok pokonała Wisłę Kraków 3:1 przy Słonecznej w meczu 15. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Gole dla Żółto-Czerwonych strzelili Błażej Augustyn, Tomas Prikryl i Michał Żyro.

W porównaniu do poprzedniego spotkania wyjazdowego ze Śląskiem Wrocław  trener Ireneusz Mamrot dokonał kilku zmian w wyjściowej jedenastce. W kadrze zabrakło kontuzjowanego pauzującego za kartki Israela Puerto, a także kontuzjowanego Jesusa Imaza. Poza wyjściową jedenastką byli z kolei Michał Żyro i Bartosz Kwiecień. Do podstawowego składu zostali oddelegowani Błażej Augustyn, Kacper Tabiś i Michał Pazdan.

W 6. Minucie na gole polował Tomek Prikryl. Czeski skrzydłowy na raty próbował zaskoczyć Mikołaja Biegańskiego, ale młody golkiper Wisły poradził sobie ze strzałami naszego zawodnika.

W 9. minucie w nasze serca sporo optymizmu wlała czerwona kartka, którą za faul na wychodzącym na czystą pozycję Bidzie, ukarany został Michal Frydrych. Od tej pory graliśmy w przewadze jednego zawodnika.

Trener gości szybko zareagował zmianą. W miejsce Yawa Yeboaha na murawie pojawił się defensywnie usposobiony Serafin Szota.

W 17. minucie w polu karnym Wisły upadł Kacper Tabiś, ale prowadzący to spotkanie Szymon Marciniak uznał, że nasz zawodnik symulował i ukarał młodzieżowca żółtą kartką.

Chwilę później Cernych starał się obsłużyć płaskim podaniem Bidę, jednak napastnik Jagi nie trafił w futbolówkę. Wcześniej sędzia liniowy wskazał również pozycję spaloną Bartka.

W 24. minucie o strzał zza pola karnego pokusił się Tabiś, ale piłka w znacznej odległości minęła bramkę Biegańskiego. Chwilę później żółta kartką za przewinienie na rywalu ukarany został Augustyn.

W 30. minucie nasi defensorzy starali się zastawić piłkę uniemożliwiając rywali dostęp do niej. Niestety, Michal Skvarka przejął futbolówkę i o mały włos nie skierował jej do bramki. Mogliśmy odetchnąć.

Zaraz potem strzał zza pola karnego oddał Martin Pospisil. Z uderzeniem czeskiego pomocnika bez problemów poradził sobie Biegański. Chwilę później żółtą kartką za próbę odebrania piłki w pressingu ukarany został Cernych.

W 40. minucie bliski zaskoczenia bramkarza gości był Bogdan Tiru. Jego strzał głową obronił Biegański. Chwilę później młodzieżowiec Wisły był już bez szans. Po centrze z rzutu rożnego Pospisila najwyżej w powietrzu wyskoczył Augustyn i to właśnie on ucieszył białostocką widownię pierwszym golem.

Jaga chciała pójść za ciosem jeszcze przed przerwą. Uderzeniem zza szesnastki starał się umieścić piłkę w siatce Pospisil. Strzał Czecha nieznacznie chybił celu.

Niestety, zamiast prowadzić dwiema bramkami do przerwy, straciliśmy ją tuż przed zejściem do szatni. Futbolówkę w naszej siatce umieścił Szota. Do przerwy remisowaliśmy 1:1 z Wisłą.

Drugą cześć meczu rozpoczęliśmy od zmiany. W miejsce Tabisia na boisku pojawił się Żyro. Już na samym początku drugiej odsłony na listę strzelców mógł wpisać się Cernych, ale uderzył niecelnie.

W 50. minucie mocny strzał w światło bramki gości posłał Żyro. Biegański świetną interwencją uchronił jednak swój zespół przed stratą gola. Zaraz potem z dystansu uderzył Nastić, ale za lekko, by to uderzenie mogło sprawić jakiekolwiek problemy bramkarzowi Wisły.

Chwilę później bośniacki defensor Jagi został ukarany żółtą kartką przez arbitra.

Dopięliśmy swego w 59. minucie. W pole karne dobrze zacentrował Nastić, a Prikryl uderzeniem z pierwszej piłki dał jednobramkowe prowadzenie Jagiellończykom. Teraz już nie mogliśmy tego wypuścić.

W 70. minucie Nastić płasko centrował, a jeden z defesnoró Wisły o mały włos nie skierował piłki do własnej bramki. Zaraz potem Jaga przeprowadziła zmianę. Za Bidę na murawie pojawił się Karol Struski.

W 78. minucie miała miejsce kolejna zmiana w szeregach Jagiellonii. Pospisila zastąpił Michał Nalepa.

Potem Wisła postawiła wszystko na jedną kartę i zaatakowała. Rezerwowy Felicio Brown Forbes próbował dwukrotnie zaskoczyć Steinborsa, ale najpierw na linii strzały stanęli nasi defensorzy blokując go, a potem łotewski golkipera interweniował bez zarzutu.

W 85. minucie Jagiellończycy dokonali podwójnej zmiany. Na murawie pojawili się Mystkowski i Wdowik, a zeszli z niej Cernych i Nastić.

Chwilę później nasz zespół przesądził o wygranej, a konkretnie Michał Żyro, który przeprowadził rajd z futbolówką zakończony mocnym i precyzyjnym strzałem ze słabszej, prawej nogi pod poprzeczkę bramki Białej Gwiazdy. Było 3:1.

Sędzia Marciniak doliczył do sobotniej rywalizacji trzy minuty. W dodatkowym czasie gry żadnej ze stron nie udało się trafić do siatki. W efekcie Jaga pokonała u siebie Wisłę pewnie, 3:1. Brawa dla naszych piłkarzy za bardzo ważne trzy punkty.

Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków 3:1 (1:1)
bramki: Błażej Augustyn 41′, Tomáš Přikryl 59′, Michał Żyro 87′ – Serafin Szota 45′

Jagiellonia: 1. Pāvels Šteinbors – 25. Bogdan Țîru, 3. Błażej Augustyn, 2. Michał Pazdan – 20. Kacper Tabiś (46′ 16. Michał Żyro), 6. Taras Romanczuk, 26. Martin Pospíšil (78′ 7. Michał Nalepa), 14. Tomáš Přikryl, 9. Bartosz Bida (70′ 23. Karol Struski), 5. Bojan Nastić (85′ 27. Bartłomiej Wdowik) – 10. Fedor Černych (85′ 8. Przemysław Mystkowski).

Wisła: 31. Mikołaj Biegański – 43. Dawid Szot, 25. Michal Frydrych, 4. Maciej Sadlok, 15. Matěj Hanousek – 40. Yaw Yeboah (12′ 17. Serafin Szota), 8. Aschraf El Mahdioui, 80. Patryk Plewka (82′ 7. Dor Hugi), 92. Michal Škvarka (82′ 21. Nikola Kuveljić), 11. Mateusz Młyński (70′ 54. Piotr Starzyński) – 9. Jan Kliment (70′ 91. Felicio Brown Forbes).

żółte kartki: Tabiś, Augustyn, Černych, Nastić, Țîru – Młyński, Brown Forbes, Szot.
czerwona kartka: Michal Frydrych (9. minuta, Wisła, za faul taktyczny).

sędziował: Szymon Marciniak (Płock).
widzów: 5411.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00