AktualnościU-12: Dobry występ Jagiellończyków na Enea Lech Cup, Magnuszewski królem strzelców

U-12: Dobry występ Jagiellończyków na Enea Lech Cup, Magnuszewski królem strzelców

W miniony weekend (4 – 5 grudnia) na hali Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu odbyła się kolejna edycja turnieju 12-latków Enea Lech Cup. Wzięły w nim udział drużyny reprezentujące czołowe polskie i europejskie akademie piłkarskie, w tym Jagiellonia Białystok, rocznik 2010. Młodzi Jagiellończycy pokazali się z dobrej strony, zajmując finalnie 6. miejsce, a wyróżnienie indywidualne zdobył Szymon Magnuszewski, który został najlepszym strzelcem zawodów z 12 trafieniami.

W zmaganiach wzięły udział renomowane polskie i europejskie zespoły – Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok, czeska Slavia Praga, belgijski KRC Genk, ukraiński Szachtar Donieck oraz portugalskie Sporting CP i FC Porto.

Turniej odbywał się dwuetapowo. Pierwszego dnia rywalizacji wszystkie osiem drużyn mierzyły się ze sobą systemem każdy z każdym, aby na koniec sobotnich zmagań stworzyć tabelę, która została podzielona na dwie części. Drużyny z pozycji od 1. do 4. podczas niedzielnej części turnieju występowały w „Lidze Mistrzów”, a cztery ekipy z miejsc od 5. do 8. podjęły się rywalizacji w „Lidze Europy”. W pierwszej części zmagań białostoczanie zajęli 5. miejsce, ex-aequo z Szachtarem Donieck, ale nie awansowali do Ligi Mistrzów, bowiem o promocji zadecydował wynik bezpośredniego starcia z Ukraińcami (porażka 3:6).

Ostatecznie Jagiellończycy zajęli 6. miejsce w klasyfikacji, w decydującym spotkaniu ulegając belgijskiemu KRC Genk 1:3. Triumf w cały turnieju przypadł ukraińskiemu Szachtarowi Donieck, a najwyżej spośród polskich ekip zostali sklasyfikowani gracze Lecha Poznań, którzy zajęli 3. miejsce.

– Jestem dumny z chłopaków. Pokazali, że potrafią rywalizować z najsilniejszymi akademiami w Europie. Potrafiliśmy dyktować warunki i tempo gry w każdym meczu, wygraliśmy ze Sportingiem. Nie mamy się czego wstydzić, chłopcy pokazali się z dobrej strony. Zabrakło nam trochę szczęścia, żeby stanąć do walki o czołowe lokaty w tym turnieju, ale postawa chłopaków jest godna pochwały – mówił szkoleniowiec rocznika 2010, Przemysław Makarewicz.

– W sobotę graliśmy mecze w wymiarze czasowym jeden mecz po 12 minut, natomiast w niedzielę rozgrywaliśmy mecze w grupie po 15 minut, a finałowe starcie dwa razy po 10 minut – mówił opiekun młodych białostoczan.

O turnieju porozmawialiśmy również z Dyrektorem Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok, Rafałem Matusiakiem. – Regularne sprawdzanie się z najlepszymi akademiami na świecie to zawsze jest impuls do rozwoju i budowania pewności siebie wśród tych młodych chłopców. Taka rywalizacja, poznanie trochę innej kultury gry i funkcjonowania na boisku zawsze jest prorozwojowe. Przenosząc to na nasze warunki widać, że chłopcy są pewniejsi, bardziej zdecydowani i umacniają się w tym, co cały czas im mówimy, czyli że są naprawdę dobrymi piłkarzami i mają duży potencjał. Udział w takich turniejach buduje pewność siebie zawodników i pokazuje, że obrany przez nas kierunek jest poprawny. Poza tym, biorąc pod uwagę nasze ulokowanie na mapie Polski, mamy mniejsze możliwości sprawdzania się z najlepszymi zespołami w kraju. Wobec tego musimy jeździć na turnieje aby móc poznać smak rywalizacji z bardziej renomowanymi klubami. Nie mamy takich możliwości jak kluby ze Śląska czy centrum Polski, gdzie liczba drużyn jest zdecydowanie większa.

Rocznik 2010 wystąpił na poznańskim turnieju na zaproszenie gospodarzy, co pokazuje, że kierunek rozwoju naszej Akademii sprawdza się, co doceniają także w Polsce. – Obecnie częściej odmawiamy wyjazdów na turnieje, niż się na nie zgadzamy. Mamy bardzo wiele możliwości udziału w turniejach, co świadczy o tym, jak dobrą akademią jesteśmy. Nic tylko się cieszyć, że jesteśmy na tyle wartościową Akademią, że wnosimy jakość do stawki. Jak można było zauważyć, w Enea Lech Cup wzięły udział tylko trzy drużyny z Polski – my, Pogoń Szczecin i Lech Poznań, jako organizator. Lechowi wypadły inne zagraniczne kluby, cieszy fakt, że skierowali zaproszenie do nas. To znaczy, że są przekonani, że utrzymamy odpowiednią jakość w rogrywkach – zakończył dyrektor Matusiak.

Kadrę Jagiellonii Białystok na Enea Lech Cup tworzyli Maciej Baran, Daniło Hatsko, Jakub Moniszko, Szymon Magnuszewski, Aleksander Szostkiewicz, Kacper Zabielski, Kamil Jabłoński, Gabriel Wojciechowicz, Szymon Dubowski oraz Dawid Minda.

Wyniki Jagiellonii Białystok podczas Enea Lech Cup:

wygrana 2:1 z KRC Genk (sobota), porażka 1:3 (niedziela)

remis 1:1 ze Slavią Praga (sobota), wygrana 2:1 (niedziela);

porażka 3:6 z Szachtarem Donieck (sobota);

wygrana 4:2 z Pogonią Szczecin (sobota), remis 3:3 (niedziela);

wygrana 3:1 ze Sportingiem CP (sobota);

porażka 1:2 z Lechem Poznań (sobota);

porażka 1:2 z FC Porto (sobota).

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00