AktualnościZalewski: Powinniśmy mieć kilka punktów więcej

Zalewski: Powinniśmy mieć kilka punktów więcej

Za nami runda jesienna sezonu 2021/2022 w Centralnej Lidze Juniorów. Rywalizujący w tej klasie rozgrywkowej zespół juniorów starszych pierwszą część zmagań zakończył na 9. miejscu w tabeli. Z opiekunem tej drużyny, trenerem Krzysztofem Zalewskim, podsumowaliśmy ostatni okres. Zapraszamy.

– Zacznijmy rozmowę od pytania o miejsce na koniec rundy jesiennej. Jak ocenia Pan osiągnięty przez Pański zespół rezultat w CLJ?

Krzysztof Zalewski, trener zespołu juniorów starszych Jagiellonii Białystok. – Uważam, że powinniśmy mieć kilka punktów więcej. Nie sięgając daleko pamięcią ostatnie dwa spotkania w rundzie były w naszym wykonaniu naprawdę dobre i wielka szkoda, że nie zapunktowaliśmy w tych starciach. Szczególnie możemy żałować meczu z Lechem, w którym pokazaliśmy się z naprawdę fajnej strony.

– Wynik to jedna sprawa, ale drugą, równie ważną, jest postęp zawodników. Jak ocenia Pan swoich graczy pod tym aspektem?

– Jeżeli chodzi o rozwój indywidualny zawodników możemy być zadowoleni, chłopaki robią postępy. Daliśmy możliwość gry młodszym zawodnikom, jak Janek Faberski, który pokazał się z dobrej strony, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że rywalizował z piłkarzami trzy lata starszymi. Ponadto debiut zaliczył Miłosz Piekutowski. Ogółem w naszej drużynie grało sporo zawodników z rocznika 2005, byliśmy jednym z młodszych zespołów w stawce. Postęp w grze zawodników jest widoczny. Przed nami oczywiście dużo pracy, ale możemy patrzeć w przyszłość z optymizmem. Nie chciałbym nikogo indywidualnie wyróżniać. Wiodącymi postaciami byli nasi strzelcy, bardzo dobrą rundę rozegrał Kuba Lewicki, wszystko grał Kacper Piórkowski, który trzymał dosyć stabilną formę. Wszyscy, jedni większy drudzy mniejszy, poczynili postęp.

– Wspomniał Pan takich zawodników jak Faberski oraz Piekutowski, a ja chciałbym zapytać o dwóch innych graczy. Chodzi o napastników, Radka Zyśka i Kubę Lutostańskiego. Chłopaki to prawdziwe maszyny do zdobywania bramek – Radek ma na koncie dziewięć goli, a Kuba zanotował 15 trafień i przewodzi wyścigowi o tytuł najlepszego strzelca ligi.

– Jeżeli chodzi o nasze możliwości z przodu to z pewnością cieszy dyspozycja napastników, trzeba być z niej zadowolonym. Duża liczba zdobytych przez nich bramek, ale chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że ogólnie jako zespół strzeliliśmy sporo goli. Stwarzamy dużo sytuacji, które wykorzystujemy, co cieszy.

– To prawda. Pańska drużyna jest pod względem zdobytych bramek trzecia w lidze, na koncie mając 41 trafień. Wyprzedzają was jedynie Lech Poznań, 46 goli, i Polonia Warszawa, 42 gole. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przy dużej liczbie zdobytych bramek sporo goli straciliście, aż 35. Gorszy rezultat od was mają tylko trzy zespoły ze strefy spadkowej i Stal Rzeszów. Z czego wynika tak duża liczba straconych goli?

– Po części z tego, że gramy bardzo ofensywnie, czym narażamy się na straty z tyłu. Po drugie większość tych straconych bramek to jednak są błędy indywidualne, które w wieku juniorskim się zdarzają. To z pewnością jest też dla nas kwestia do przepracowania podczas przerwy zimowej. Będziemy chcieli skupić się także na grze w defensywie, zarówno indywidualnej jak i zespołowej.

– O stylu gry trochę Pan wspomniał, teraz chciałbym dopytać o system. Dało się zauważyć, że tej jesieni graliście trójką z tyłu. Jak wam się gra w tym ustawieniu i czy jest to obecnie wasze domyślna formacja?

– W zdecydowanej większości meczów w minionej rundzie graliśmy z trójką z tyłu. Były spotkania, w których zmienialiśmy ustawienie na czterech obrońców, nie zamykamy się na jeden system. Chcemy, żeby chłopcy byli wszechstronni i elastyczni.

– Jak wyglądają wasze plany na najbliższą przyszłość?

– Trenujemy do końca tygodnia, w takiej luźnej formie. Następnie, do 10 stycznia, mamy wolne od treningów drużynowych. Jeżeli chodzi o treningi indywidualne chłopaki mają je rozpisane i zadane. 10 stycznia spotykamy się na pierwszych zajęciach i do pierwszego meczu trenujemy. Wszystkie przygotowania odbywać się będą na naszych obiektach, gry kontrolne rozgrywać będziemy na bazie. Przeciwników w meczach kontrolnych mamy dogadanych. Będziemy rywalizowali z wymagającymi przeciwnikami.

– Słowo o kadrze Pańskiego zespołu. Cze przewidujecie jakieś ruchy kadrowe na przerwę zimową?

– Tak, ale raczej wewnątrz akademii. Najlepsi nasi zawodnicy zapewne zostaną przesunięci do rezerw. Podejrzewam, że my będziemy chcieli sięgnąć do zespołu rywalizującego w CLJ U-17. Będziemy się starali uzupełniać kadrę i dawać szansę młodszym zawodnikom. Kilku piłkarzy, którzy mogliby występować u nas rywalizują w rezerwach, gdzie są wiodącymi postaciami, jak Hubert Karpiński, czołowy strzelec. Cieszy to nas bardzo. Obraliśmy kierunek na rozwój chłopaków i przygotowanie, poprzez nasz zespół i później rezerwy, do większych wyzwań.

– Nie unikniemy pytania o przekładane mecze. Jak duży wpływ miała pandemia na postawę Pańskiego zespołu w minionej rundzie?

– Z pewnością miała jakiś wpływ. Do momentu kwarantanny byliśmy nieco wyżej, regularnie punktowaliśmy. Później mieliśmy wspomnianą kwarantannę rocznika 2004 i 2005, co nas trochę rozregulowało. Niemniej takie mamy czasy i nie ma co narzekać, trzeba pracować. Nie grali jedni, szanse dostali drudzy.

– Skoro o kontuzjach i absencjach mowa to chciałbym poruszyć kwestię raportu medycznego.

– Poważnych kontuzji nie mieliśmy w tej rundzie, były to raczej mniejsze urazy. Końcówkę rundy nie grał Kuba Lewicki po powrocie ze zgrupowania kadry, co było dla nas dużą stratą. Również Oskar Mabiala miał uraz w tym czasie, ale mam nadzieję, że po przerwie świątecznej wszyscy wrócą zdrowi. Ponadto wrócą do nas, po dłuższych kontuzjach, Kacper Chmielewski, Mateusz Latuszek i Kamil Parzonko. Mam nadzieję, że ci zawodnicy wniosą dużo jakości w poczynania drużyny.

Plan gier sparingowych zespołu juniorów starszych Jagiellonii Białystok:

  • 15 stycznia vs. Jagiellonia II Białystok;
  • 22 stycznia vs. Znicz Biała Piska;
  • 29 stycznia vs. Olimpia Zambrów;
  • 5 lutego vs. Tur Bielsk Podlaski;
  • 9 lutego vs. KS Wasilków;
  • 12 lutego vs. CK Troszyn;
  • 19 lutego vs. ŁKS Łomża;
  • 26 lutego vs. Wissa Szczuczyn.
Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00