AktualnościŚwięta według Israela Puerto

Święta według Israela Puerto

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia porozmawialiśmy z naszymi zawodnikami o tym niezwykłym okresie. Jednym z naszych rozmówców był hiszpański obrońca Żółto-Czerwonych, Israel Puerto.

– Kiedy słyszysz „Święta Bożego Narodzenia” jakie masz skojarzenia? Jakie czynności, wspomnienia czy potrawy przychodzą Ci na myśl?

Israel Puerto, środkowy obrońca Jagiellonii Białystok. – Moim pierwszym skojarzeniem jest rodzina. Święta są czymś wyjątkowym, przeznaczonym dla niej oraz przyjaciół. Podczas Bożego Narodzenia wspólnie spędzamy czas. O północy w Wigilię wszyscy się spotykamy. Jemy, rozmawiamy i świętujemy ten szczególny dzień. Również 25 grudnia jest dniem nietuzinkowym, podczas którego często kolędujemy. Dla mnie drugim najważniejszym dniem po Wigilii jest w tym czasie 6 stycznia, a dokładnie noc z 5 na 6 stycznia. To magiczny czas, zwłaszcza dla dzieci, kiedy są odwiedzane przez Trzech Mędrców. W miejscowości skąd pochodzę, położonej niedaleko Sewilli, ludzie przebierają się wówczas w specjalne kostiumy i wręczają dzieciom prezenty. Wszyscy mieszkańcy udają się do kościoła, gdzie składają sobie wzajemnie życzenia. Ten czas to jeden z moich ulubionych w roku. Chcę poświęcić się wówczas całkowicie rodzinie, spędzać czas z bliskim, zwłaszcza z rodzicami i bratem, z którymi dzieli nas duży dystans.

– Opowiedz trochę o regionie, z którego pochodzisz. Andaluzja to miejsce, w którym można się spotkać z wieloma ciekawymi zwyczajami, również świątecznymi. Czy w Twoim rodzinnym domu także można się spodziewać takich tradycji?

– W regionie, z którego pochodzę jest pewien zwyczaj, obecny tam w każdym domu. To wspólne robienie portal de Belen (Szopka bożonarodzeniowa, przyp. red.), która później stoi w honorowym miejscu. Kiedy wejdziesz do andaluzyjskiego domu z pewnością ją zauważysz. Wszystkie figurki i cały anturaż przygotowujemy w gronie rodziny. To wyjątkowe chwile, zwłaszcza dla dzieci, które teraz nie mogą chodzić do szkoły i muszą spędzać czas w domu, gdzie mogą pomóc przy przygotowywaniu szopki, potraw czy specjalnej, świątecznej czekolady. Ponadto trzeba wspomnieć, że w okresie świątecznym wszystkie restauracje i kluby są zapełnione ludźmi. Przyjaciele spotykają się wspólnie w ten wyjątkowy dzień. To naprawdę miłe doświadczenie, być tam w ten wyjątkowy czas.

– Ostatnie pytanie związane jest ze świątecznym jedzeniem. Czy macie jakieś potrawy, przygotowywane i podawane tylko podczas Bożego Narodzenia?

– Nie do końca. W mojej rodzinnej miejscowości jedzenie podczas świąt jest mniej więcej podobne do tego, co spożywamy codziennie. Niemniej specjalnie na święta każda rodzina kupuje dobrą szynkę, smaczny drób, ogólnie potrawy i specjały mięsne. Ponadto pijemy trochę drinków, ale nigdy za dużo, co jest połączone ze składaniem sobie życzeń 24 grudnia po jedzeniu.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00