AktualnościDo Młodzieży Świat Należy: Jan Faberski

Do Młodzieży Świat Należy: Jan Faberski

Trener Piotr Nowak zabrał ich do Belek czternastu. Jedni członkami pierwszego zespołu są już od dłuższego czasu i mają na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Inni o swoją szansę walczą w zespole rezerw i drużynach juniorskich. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych młodzieżowców oczami trenerów oraz starszych kolegów. W trzeciej części naszego obozowego cyklu porozmawialiśmy o najmłodszym uczestniku zgrupowania, Janku Faberskim.

– To dobrze wyszkolony technicznie chłopak, piłka mu nie przeszkadza. Przed nim dużo pracy, ale już w grudniu podczas wspólnych treningów zauważyłem, że nie boi się grać, podejmować ryzyko. Jest odważny w swoich decyzjach. – ocenia 15-latka kapitan Jagi, Taras Romanczuk.

– Często podchodzi do nas i podpytuje o różne aspekty. My staramy się mu podpowiedzieć to i owo. Ogólnie jest bardzo fajnym chłopakiem i stwierdzam to mimo różnicy wieku. Nie chcemy na niego krzyczeć tylko spokojnie przekazywać swoje spostrzeżenia – dodaje.

– Jasiek jest filigranowym zawodnikiem. Jego masa mięśniowa, wzrost są na razie słabiej rozwinięte, ale to z czasem się poprawi. Jest jeszcze przed skokiem pokwitaniowym, na pewno urośnie. Będzie musiał włożyć sporo pracy, a wiemy, że bazuje na dobrym wyszkoleniu piłkarskim i umiejętnościach technicznych, co oznacza, że musi mieć odpowiedni aparat mięśniowy, więzadłowy, żeby nie ulegał w przyszłości kontuzjom. Nad tym będziemy pracować, zindywidualizujemy mu ćwiczenia siłowe i wytrzymałościowe, żeby dostosować to do jego zaawansowania, wieku i umiejętności  – uzupełnia Piotr Zinkiewicz, trener przygotowania fizycznego Jagiellonii.

– Uważam, że Janek bardzo dobrze wprowadził się do zespołu. Nie widać po nim żadnej presji, stresu, dobrze się wkomponował i życzę mu jak najlepiej. Ma w sobie to coś, że fajnie się go ogląda. Dobrze prezentuje się z futbolówką przy nodze, ale wiadomo, że od strony fizycznej jeszcze trochę odstaje od pozostałych zawodników. Natomiast od strony koleżeńskiej nie ma żadnych kompleksów, jest z nami w drużynie i to jest bardzo pozytywne – mówi nieco starszy kolega z drużyny Janka, Karol Struski, który podkreślił również, że chętnie pozna młodego pomocnika bliżej. – Jeśli ma w swoim pokoju konsolę do gier, bardzo chętnie do niego zajrzę – dorzuca z przymrużeniem oka.

Jak opisuje Janka Faberskiego drugi trener Jagiellonii, Rafał Grzyb? Powtarza się jedna cecha w porównaniu do wypowiedzi poprzedników, czyli dobre wyszkolenie techniczne.

– To filigranowy piłkarz z dobrą techniką i potencjałem, jeśli chodzi o możliwości rozegrania akcji. Ma dobry drybling i czytanie gry, jest kreatywny. Ma duży potencjał, ale przed nim jeszcze wiele nauki, bo w pewnych aspektach na pewno jeszcze trochę mu brakuje – zauważa szkoleniowiec.

Spośród kadry trenerskiej akademii Jagiellonii wiele na temat Janka może powiedzieć Przemysław Papiernik, który prowadził Faberskiego w zespole rocznika 2006.

– Janek to bardzo pozytywny i uśmiechnięty chłopiec, który kocha piłkę ponad wszystko inaczej niż statystyczny kandydat na piłkarza. Ta miłość jest bezwzględna, objawia się w każdym aspekcie jego funkcjonowania. Jeśli Janek ma w zasięgu wzroku piłkę zrobi wszystko, żeby ją zdobyć. Nie ważne gdzie się znajduje, w szatni, w domu czy w szkole. Tak samo jest na boisku. Jeśli chodzi o umiejętności piłkarskie jest to nieprawdopodobny chłopak. Mówimy przede wszystkim o dryblingu, grze jeden na jeden, bogatym repertuarze zwodów, niekonwencjonalności, nieprzewidywalności. Tacy zawodnicy rodzą się bardzo rzadko. Mamy tutaj do czynienia z talentem na dużą skalę – ocenia trener Papiernik.

Wiele osób zwraca uwagę na fizyczność Janka, który jest zawodnikiem nieco mniejszym od rówieśników. – Z mojej perspektywy w przypadku Janka nie ma kompletnie żadnego znaczenia to, że w tej chwili warunki fizyczne ma nieco słabsze. Jeśli chodzi o jego moc, szybkość, to wszystko jest na bardzo wysokim poziomie. Janek jest dzisiaj w stanie rywalizować z zawodnikami kilka lat starszymi. Oczywiście warunki fizyczne może troszkę by pomogły, natomiast inne walory ma tak rozwinięte, jak mówiłem gra jeden na jeden, szybka noga, dynamiczny z piłką, nieprzewidywalny, że w mojej opinii wzrost nie ma żadnego znaczenia – zapewnia opiekun rocznika 2006.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00