AktualnościDo Młodzieży Świat Należy: Jakub Lutostański

Do Młodzieży Świat Należy: Jakub Lutostański

Trener Piotr Nowak zabrał ich do Belek czternastu. Jedni członkami pierwszego zespołu są już od dłuższego czasu i mają na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Inni o swoją szansę walczą w zespole rezerw i drużynach juniorskich. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych młodzieżowców oczami trenerów oraz starszych kolegów. W kolejnej części naszego obozowego cyklu porozmawialiśmy o Kubie Lutostańskim.

O opinię na temat najskuteczniejszego strzelca rundy jesiennej Centralnej Ligi Juniorów U-18 (15 goli, przyp. red.) poprosiliśmy między innymi Fedora Cernycha. – Kuba jest dobrze zbudowanym, mocnym, szybkim napastnikiem. Ma czucie bramki, co pokazał w Centralnej Lidze Juniorów, gdzie przewodzi klasyfikacji strzelców. Oczywiście, przed nim dużo pracy. Musi nauczyć się, gdzie się ustawiać, jak pokazywać się kolegom czy czytać grę. Niemniej widzę, że na treningach pracuje bardzo dobrze, słucha trenerów. Myślę, że jeśli dalej będzie miał takie podejście, będzie z niego dobry napastnik – stwierdza.

Nad jakimi aspektami musi pracować Kuba? – Ja też się dalej czegoś uczę. Nie jestem trenerem, ale oczywiście jeśli o coś mnie Kuba zapyta, postaram się podpowiedzieć. Kuba ma papiery na granie w Ekstraklasie. Na boisko wychodzi bez kompleksów, nie ma dla niego różnicy przeciwko komu gra. Walczy, rozbija się, nie boi się. To dla napastnika naprawdę dobra cecha. Moim zdaniem może zostać naprawdę dobrym piłkarzem – powiedział reprezentant Litwy.

Kilka słów na temat młodego napastnika Jagi usłyszeliśmy od drugiego trenera Żółto-Czerwonych, Rafała Grzyba.

– Trudno mi na ten moment wypowiedzieć się o nim szczegółowo, bo jeszcze nie trenował z nami zbyt często. W meczach juniorów było widać, że jest skuteczny i tak samo jest podczas gierek treningowych. Na tę chwilę na pewno potrzebuje wsparcia na boisku w ofensywnych poczynaniach, bo nie jest to piłkarz bazujący na pojedynkach indywidualnych i wyszkoleniu technicznym – zauważa szkoleniowiec.

– Potrzebuje partnera, który będzie mu pomagał. Zadaniem Kuby jest zgranie piłki i wyjście na pozycję. Nad tym musi jeszcze bardzo dużo pracować. To dobry zawodnik pod kątem poruszania się w polu karnym i wykorzystywania sytuacji – dodaje członek Galerii Sław Jagiellonii.

Wśród osób, które bardzo dobrze znają mocne i słabsze strony Kuby z pewnością jest jego rówieśnik i kolega z zespołów młodzieżowych, Miłosz Matysik.

– Na pewno jest zawodnikiem dobrym fizycznie, potrafiącym dobrze się zastawić. Umie grać tyłem do bramki, wie jak wykończyć akcję, jest niezły szybkościowo. Ciężko się gra na takiego napastnika, jest bardzo niewygodnym rywalem na boisku – uważa Miłosz.

– Od pierwszego meczu było widać, że przerasta Centralną Ligę Juniorów, dlatego jest teraz tutaj z pierwszym zespołem. Jedyne, czego mu jeszcze trochę brakuje, to skutecznego dryblingu. Jeśli to poprawi, będzie jeszcze groźniejszy dla obrońców. Poza tym utrzymujemy dobry kontakt, to pozytywnie nastawiony do świata chłopak i bardzo pomocny, gdy ktoś tego potrzebuje – zakończył charakterystykę swojego kolegi Matysik.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00