AktualnościPodcasty z Belek – Maciej Patyk (cz. 4)

Podcasty z Belek – Maciej Patyk (cz. 4)

W kolejnym odcinku „Podcasty z Belek” przeprowadziliśmy rozmowę z asystentem trenera Piotra Nowaka, a jednocześnie analitykiem – Maciejem Patykiem, który opowiadał o roli tego narzędzia w procesie treningowym, a także rozwoju zawodników.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie BELKA_FOTOGLAERIE-1-1024x144.jpg

O roli analizy

Od 10 lat pracuję jako trener i analiza zawsze byłą moim „konikiem”. Z każdym kolejnym krokiem, rozwijając się dostrzelałem większe korzyści wypływające z tego narzędzia. Tak naprawdę, możemy korzystać z niej codziennie i im częściej będziemy po nią sięgać, tym więcej korzyści z tego osiągniemy. Analiza jest sposobem komunikacji z zawodnikiem. Jeżeli do konkretniej informacji dołączymy obraz, wizualizację, to w takiej, atrakcyjnej formie przekazu, łatwiej i efektywniej jest tę wiadomość piłkarzowi przyswoić, a w efekcie skorygować pewne tematy.

Które wiadomości trafiają do zawodnika

W trakcie procesu analizy możemy zwracać i zwracamy uwagę na wiele aspektów, natomiast najważniejsze, aby na samym końcu do zawodnika trafiły najważniejsze informacje. Żaden człowiek nie jest wstanie przyswoić jednorazowo zbyt mnogiej ilości wiadomości. Musimy operować konkretami, do zawodnika na koniec trafia „pigułka”, która będzie dla niego łatwa do przyswojenia. Poza tym ważna jest sama komunikacja. Suche zdanie „coś zrobiłeś źle” tak naprawdę niewiele wnosi, bo zawodnik zazwyczaj sam ma świadomość na jakim polu zawalił i suche skomentowanie niedokładnego zagrania to żadna analiza, czy spojrzenie analityczne. Dopiero ukazanie, co szwankowało, a później pokazanie drogi, jak z tym błędem sobie poradzić jest właściwym wyjściem z problemu.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00