AktualnościDo Młodzieży Świat Należy: Jakub Lewicki

Do Młodzieży Świat Należy: Jakub Lewicki

Trener Piotr Nowak zabrał ich do Belek czternastu. Jedni członkami pierwszego zespołu są już od dłuższego czasu i mają na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Inni o swoją szansę walczą w zespole rezerw i drużynach juniorskich. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych młodzieżowców oczami trenerów oraz starszych kolegów. W kolejnej części naszego obozowego cyklu porozmawialiśmy o Kubie Lewickim.

O opinię na temat lewego obrońcy, skrzydłowego, bądź też wahadłowego, który jesienią wyróżniał się w Centralnej Lidze Juniorów U-18, poprosiliśmy asystenta trenera i analityka w sztabie pierwszego zespołu, Macieja Patyka. – Obserwując ze sztabem szkoleniowym Kubę podczas meczów Centralnej Ligi Juniorów na żywo i na wideo można było zauważyć jego dynamiczną postawę na lewej stronie boiska. Wiem, że w akademii Jagi został objęty specjalnym, zaawansowanym trybem szkolenia dla najzdolniejszych piłkarzy. Miał dodatkowe analizy, treningi indywidualne, został objęty opieką fizjoterapeuty – mówi o zawodniku urodzonym w 2005 roku szkoleniowiec.

– Mocno zwracano uwagę na dośrodkowanie piłki w pełnym biegu i grę jeden na jeden w obronie. Trenerzy akademii sygnalizowali, że poczynił duży postęp w tych aspektach. Z pierwszym zespołem trenuje od niedawna, ale jest mu łatwiej, bo ćwiczy z wieloma innymi młodzieżowcami. To ułatwia adaptację z resztą grupy. Jako trenerzy nie mamy zarzutów do jego pracy, przy okazji go poznajemy. Dla takich zawodników jak on, to duże doświadczenie i nauka na przyszłość – dodaje Patyk.

Kilka słów na temat wahadłowego Jagi usłyszeliśmy od jego kolegi z drużyn młodzieżowych, Kuby Lutostańskiego.

– Z Kubą Lewickim grałem ostatnio w zespole trenera Krzysztofa Zalewskiego w Centralnej Lidze Juniorów. Na pewno był wiodącą postacią tej drużyny. Potrafi grać w defensywie, ale również w ataku. Jest bardzo utalentowany, a teraz dostał szansę treningów w pierwszym zespole na obozie w młodym wieku – mówi o rok starszy od Lewickiego piłkarz Jagiellonii.

Jakie są główne, boiskowe atuty Kuby Lewickiego? – Jego mocną stroną jest lewa noga, którą potrafi dobrze zacentrować piłkę w pole karne, jak również uderzyć. Czasami nadużywa dryblingu zamiast dogrania. Nie traktuję tego jako minus, ponieważ umiejętność gry jeden na jeden w ofensywie jest bardzo ważna, niemniej jednak trzeba wybrać do tego odpowiedni moment. Poza tym to bardzo sympatyczny człowiek i kolega. Zawsze z uśmiechem na twarzy i dowcipny – dorzuca napastnik Jagi.

Jak naszego młodego zawodnika ocenia nieco bardziej doświadczony kolega, czyli bośniacki lewy wahadłowy Bojan Nastić? – To młody, w którym widzę ogromny potencjał. Jego największym atutem jest mentalność. Nie boi się ciężkiej pracy, chce pracować i nieustannie doskonalić swoje umiejętności. Uważam, że Jagiellonia nie musi się martwić o przyszłość tej pozycji mając Kubę w swoich szeregach.

Czy Bojan obawia się rywalizacji z młodszym kolegą? – Podczas meczu powiedziałem mu, że jak tak dalej pójdzie oni zostaną, a ja będę musiał ratować się transferem (śmiech). Poważnie mówiąc w tym spotkaniu graliśmy obok siebie, ponieważ wystąpiłem na pozycji środkowego obrońcy. Lubię w nim to, że nie obawia się gry jeden na jeden w ofensywie, dobrze czuje się w dryblingu. Rada, której mógłbym mu udzielić, i która myślę, że przydałaby się każdemu młodemu zawodnikowi, to lepsze pilnowanie pozycji podczas gry, taktyczne rozumienie gry. W tym aspekcie ma pole do poprawy. Niemniej muszę przyznać, że kiedy byłem w jego wieku również nie rozumiałem aż tyle. Ta wiedza przychodzi naturalnie z wiekiem i doświadczeniem. Jak powiedziałem, jest bardzo dobrym i pracowitym chłopakiem, dlatego uważam, że czeka go świetlana przyszłość.

– Jest cichy, jak każdy młody piłkarz wchodzący do seniorskiej piłki. Może nie tyle jest przerażony nowościami, ale nieco wycofany w komunikacji ze starszymi zawodnikami. Jeśli tylko rozpocznie się rozmowę bezpośrednio z nim od razu można zauważyć, że jest bardzo miłą osobą. Co ważne, bierze do siebie uwagi, które mu się przekazuje – stwierdził Bośniak.

Co miał do powiedzenia na temat Kuby trener juniorów starszych Jagi, Krzysztof Zalewski? – Jest bardzo pracowity, sumienny w tym co robi, słucha uwag, więc na pewno to piłkarz, z którym pracuje się bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o jego umiejętności piłkarskie, to przede wszystkie rzuca się w oczy ogromny ciąg na bramkę przeciwnika, mimo że gra na pozycji lewego obrońcy. Gra w ofensywie na tej pozycji jest jego ogromną zaletą, to materiał na nowocześnie grającego bocznego defensora, bądź wahadłowego. Przez cały czas myśli o tym, jak stworzyć sytuacje pod bramką rywala, przewagę. Dużo uderza i dośrodkowuje w pole karne. To cechy, które są bardzo pożądane w dzisiejszym futbolu. Na lewej stronie boiska czuje się jak ryba w wodzie – opisuje szkoleniowiec swojego podopiecznego z rundy jesiennej.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00