AktualnościDo młodzieży świat należy: Maciej Twarowski

Do młodzieży świat należy: Maciej Twarowski

Trener Piotr Nowak zabrał ich do Belek czternastu. Jedni członkami pierwszego zespołu są już od dłuższego czasu i mają na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Inni o swoją szansę walczą w zespole rezerw i drużynach juniorskich. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych młodzieżowców oczami trenerów oraz starszych kolegów. W kolejnej części naszego obozowego cyklu porozmawialiśmy o Macieju Twarowskim.

Jak Maćka Twarowskiego ocenia Fedor Cernych? – Pod pewnymi względami są do siebie z Lutkiem podobni. Twaro jest dużo wyższy, dobrze gra głową. To mocny, szybki napastnik. Dobrze mieć kogoś takiego w zespole. Moim zdaniem to dobry chłopak, który również może zostać dobrym piłkarzem.

– Maciek umie wykorzystać swoje ciało, zablokować rywala. Dużo widzi na boisku, co widać na treningach. W ostatnim roku mało grał, miał dużo kontuzji. Powoli będzie dochodzić do siebie i pokazywać swoje umiejętności. Moim zdaniem udowodni, że jest naprawdę dobry zawodnikiem – powiedział 30-latek.

Jak Maćka opisałby Karol Struski? – Jesteś razem z „Twarem” już bardzo długo w Jagiellonii. Zdobywaliśmy wspólnie mistrzostwo Polski w CLJ u trenera Wojciecha Kobeszki. To co rzuca mi się u Maćka w oczy, to z pewnością umiejętność odnajdywania się w polu karnym rywali. Potrafi w odpowiednim momencie „wsadzić” nogę, dojść do sytuacji sam na sam z bramkarzem. Powiedziałbym, że to lis pola karnego, który bardzo dobrze czuje się w szesnastce. Dobrze gra głową, ma niezłe wykończenie. To są cechy typowego napastnika.

Nad jakimi aspektami piłkarskiego rzemiosła, zdaniem Karola Struskiego, musi jeszcze pracować Maciek Twarowski, żeby w przyszłości stanowić o sile ataku Jagi? – Myślę, że ważna u niego będzie gra tyłem do bramki. Chodzi o to, żeby silnie stać na nogach, nie dać się przepychać obrońcom. Myślę, że może jeszcze gra kombinacyjna mogłaby być na jeszcze wyższym poziomie.

– O Maćku mogę powiedzieć same pozytywne rzeczy. Zawsze z poczuciem humoru, można pogadać i pośmiać się. To mój bardzo dobry kolega, z którym świetnie się dogadujemy, zarówno poza boiskiem jak i na nim – odpowiedział Karol Struski, zapytany o to, jaki człowiekiem jest „Twaro”.

– W przypadku Maćka niezwykle kluczowe jest jego zdrowie. Jeżeli będzie mu ono dopisywało, o pozostałe rzeczy będę spokojniejszy. Ważne, żeby mógł poświęcić więcej czasu na treningi, a nie rehabilitację po kontuzjach. Potrzebuje trochę szczęścia, czego mu życzę. Z perspektywy pracy z nim w rezerwach i wcześniej gdy był na wypożyczeniu w Olimpii Grudziądz, wszystko wskazywało na to, że zbierze doświadczenie na poziomie ligowym w ekstraklasie. Niestety, pojawiły się kolejne kłopoty ze zdrowiem i nie da się ukryć, że te kontuzje trochę hamują rozwój Maćka. Natomiast na pewno jeszcze ma wszystkie karty w swoich rękach, jest piłkarzem rozwojowym i oby wykorzystał atuty, których posiada wiele w swym repertuarze – mówi Maciej Patyk, asystent trenera i analityk w sztabie Piotra Nowaka.

– To zawodnik, który potrafi wykorzystać swoją budowę ciała do gry w kontakcie z obrońcami i przetrzymania piłki. Nie jest to jednak piłkarz jednowymiarowy, ponieważ potrafi wygrać również pojedynek szybkościowy z rywalem, to profil zawodnika możliwy do zaadaptowania do wielu sposobów gry. To duży atut Maćka – dodaje.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00