AktualnościDo młodzieży świat należy: Karol Struski

Do młodzieży świat należy: Karol Struski

Trener Piotr Nowak zabrał ich do Belek czternastu. Jedni członkami pierwszego zespołu są już od dłuższego czasu i mają na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Inni o swoją szansę walczą w zespole rezerw i drużynach juniorskich. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych młodzieżowców oczami trenerów oraz starszych kolegów. W kolejnej części naszego obozowego cyklu porozmawialiśmy o Karolu Struskim.

O opinię na temat Karola zapytaliśmy jego wieloletniego kolegę i rówieśnika, Bartka Bidę. – To pozytywna postać. Wypożyczenie do Górnika Łęczna z pewnością dużo mu dało. To przydatny piłkarz, zarówno na boisku jak i w szatni. Jako zawodnika cechuje go dobre przyjęcie, duży spokój w rozegraniu. To są jego niewątpliwe atuty. Jako człowiek Karol z pewnością potrafi błysnąć ciętą ripostą, ale nigdy do przesady. Moim zdaniem jest wyważony, co jest z pewnością ważne. Dobrze, kiedy znajdujesz odpowiedni balans pomiędzy byciem zbyt ekspresyjnym i zbytnio wycofanym. Myślę, że dlatego trzymamy się razem i mamy bardzo dobry kontakt – mówił „Bidka”.

– Karola bardzo cenimy całym sztabem za to, jak umiejętnie potrafi poruszać się po boisku bez piłki, szukać sobie wolnej przestrzeni. Dużo zwraca uwagę na zbieranie informacji podczas gry, szybko patrzy, choć jeszcze nie zawsze idzie to w parze z podjęciem właściwej decyzji. Jest świadomy, że informacje z otoczenia trzeba skanować. Jeżeli do tego dołoży przyjęcie kierunkowe piłki w otwartej pozycji do przodu, to jego działania będą jeszcze bardziej efektywne. Na pewno ruchliwość i gra bez piłki, obserwacja, zmiana tempa, ocena momentów, w których należy to zrobić, to jego największe atutu, które bardzo mu pomagają – mówi Maciej Patyk, asystent trenera i analityk w sztabie Piotra Nowaka.

– W porównaniu do pozostałych młodzieżowców z akademii, którzy przyjechali z nami do Belek, Karol w porównaniu do nich jest zawodnikiem zdecydowanie bardziej doświadczonym. Rozegrał pełny sezon na wypożyczeniu Górniku Łęczna, z którym wywalczył awans do ekstraklasy. Za nim wiele doświadczeń, o które bogatszy wrócił do nas. Jesień w jego wykonaniu była nierówna, bo pojawiały się deficyty w obronie, zamykaniu wolnych przestrzeni, utrzymywaniu kompaktowego ustawienia zespołu. Karol jest jednak tego świadomy i wie, które elementy powinien poprawić. To powinno procentować i wiosna powinna być w jego wykonaniu bardziej stabilna – prognozuje szkoleniowiec.

O opinię na temat Karola zapytaliśmy również jego kolegę z drużyny, Michała Nalepę. – Jest to, moim zdaniem, jeden z bardziej inteligentnych zawodników jeżeli chodzi o młodą generację. Nie jest to głupi chłopak, można kolokwialnie powiedzieć, że ma „łeb na karku”. Uważam, że piłkarsko też jest na niezłym poziomie, nie bez powodu gra w reprezentacjach młodzieżowych. Swoją drogą występuje tam u trenera, z którym ja również pracowałem i znam jego opinię na temat Karola. Z tego co widzę, na tyle na ile poznałem Karola, mogę stwierdzić, że to bardzo inteligentny zawodnik. Jeden z najinteligentniejszych wśród młodzieży, a różnie z tym bywa. Uważam, że piłkarsko może coś osiągnąć. Jako kolega jest pomocny i bezproblemowy – powiedział 26-latek.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00