AktualnościZ Wartą Poznań po raz szósty [Historia]

Z Wartą Poznań po raz szósty [Historia]

W najbliższą niedzielę, 27.02, Jagiellonia Białystok zmierzy się przy Słonecznej w ramach 23. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Wartą Poznań. Będzie to dopiero szósta konfrontacja pomiędzy tymi drużynami w historii, a czwarta w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Pierwszy oficjalny mecz pomiędzy tymi drużynami został rozegrany w sierpniu 1977 roku na szczeblu drugiej ligi, grupy północnej. W ramach 3. kolejki Jagiellończycy przegrali w Poznaniu z Wartą 0:2. Wiosną (kwiecień 1978 r.) Żółto-Czerwoni wzięli rewanż na rywalu, pokonując go na swoim terenie 1:0 po bramce z 86. minuty Zenona Szaleckiego. Piłkarz Jagiellonii oddał piękny, soczysty strzał pod poprzeczkę i tym samym udokumentował zdecydowaną przewagę „Jagi” w tamtym starciu.

Niestety, omawianego sezonu białostoczanie nie mogli miło wspominać. Nieudany początek kampanii (siedem porażek i jedno zwycięstwo) zaowocował zmianami w sztabie szkoleniowym. Jagiellonię na starcie wspomnianego sezonu prowadził Longin Janeczek, potem tylko przez chwilę Hieronim Łada, a najdłużej, bo już do końca rozgrywek stanowisko pierwszego szkoleniowca piastował Grzegorz Bielatowicz.

Jagiellonia zajęła ostatnie miejsce lidze, mimo podjęcia walki o utrzymanie w rundzie wiosennej. Drużynie nie udało się poprawić niekorzystnego bilansu z jesieni i finalnie zajęła 15. pozycję. Na spadek miały wpływ braki kadrowe oraz słabsza postawa w meczach wyjazdowych.

Po 42 latach los ponownie skojarzył oba zespoły, tym razem na poziomie piłkarskiej elity naszego kraju. W sobotę, 05.12.2020, podejmowaliśmy Wartę w ramach 12. kolejki PKO Ekstraklasy. Żółto-Czerwoni po szalonym spotkaniu i hat-tricku Jakova Puljicia ostatecznie ograli beniaminka 4:3. Podobnego happy endu nie przeżyliśmy w rundzie wiosennej. Jagiellończycy rozegrali bardzo słaby mecz w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie swoje mecze w roli gospodarza rozgrywa Warta, przegrywając 0:2.

Ponownie w Poznaniu zmierzyliśmy się z Wartą w ramach rundy jesiennej sezonu 2021/22. Żółto-Czerwoni tym razem zremisowali 1:1. Na gola Mateusza Kuzimskiego w drugiej połowie rywalizacji odpowiedział Fedor Cernych zapewniając Jadze jeden punkt.

Oby w najbliższą niedzielę (27.02) podopieczni Piotra Nowaka znaleźli sposób na pokonanie ekipy z Wielkopolski. Początek rywalizacji z Wartą zaplanowano na godz. 12:30. Trzymamy kciuki.

Historia rywalizacji z Wartą Poznań

Ekstraklasa:

2020/21: Jagiellonia Białystok – Warta Poznań 4:3
2020/21: Warta Poznań – Jagiellonia Białystok 2:0

II liga gr. północna:

1977/78: Warta Poznań – Jagiellonia Białystok 2:0

1977/78: Jagiellonia Białystok – Warta Poznań 1:0

Ogółem rozegrano 5 meczów, z czego:

Zwycięstwa Jagiellonii: 2

Remisy: 1

Zwycięstwa Warty: 2

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00