Aktualności23. kolejka PKO BP Ekstraklasy – podsumowanie

23. kolejka PKO BP Ekstraklasy – podsumowanie

Za nami kolejna seria gier w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Działo się na boiskach PKO BP Ekstraklasy.

Pierwszym z meczów, które odbyły się w 23. kolejce PKO BP Ekstraklasy, było piątkowe spotkanie Rakowa Częstochowa z Wisłą Płock. Starcie zakończyło się wygraną gospodarzy 2:0. Zwycięstwo podopiecznym trenera Marka Papszuna zapewniły trafienia Gutkovskisa (32′) i Wdowiaka (59′). Dzięki wygranej częstochowianie pozostają w strefie medalowej (3. miejsce, 45 punktów), obecnie mają trzy „oczka” straty do lidera. „Nafciarze” natomiast zajmują obecnie 10. miejsce (30 punktów), a piątkowa przegrana była ich trzecią z rzędu ligową porażką. Pokłosiem straty punktów w Częstochowie było zwolnienie z płockiego klubu trenera Macieja Bartoszka.

W drugim z piątkowych spotkań zmierzyły się ze sobą dwie ekipy pozostające w strefie spadkowej. Mecz odbył się na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, a rywalizowały w nim miejscowa Legia i Wisła Kraków. Starcie wygrali gospodarze, 2:1, którym komplet punktów zapewnił, w doliczonym do drugiej połowy czasie gry, Wieteska. Wcześniej do bramki trafili Pekhart dla Legii (8′) i Gruszkowski dla Wisły (79′). Warto dodać, że w samej końcówce tej konfrontacji czerwoną kartką ukarany został obrońca gości, Frydrych. Krajobraz ligowy dla tych zespołów po minionej kolejce – obie ekipy znajdują się w strefie spadkowej. Legia zajmuje 16. miejsce (22 punkty), a Wisła plasuje się na 17. pozycji (również 22 punkty).

Sobotnią odsłonę 23. kolejki PKO BP Ekstraklasy rozpoczęliśmy od hitowego starcia w Szczecinie, gdzie lider, miejscowa Pogoń, podejmował wicelidera, Lech Poznań. W tym meczu długo utrzymywał się bezbramkowy remis, ale w 69. minucie rozpoczął się zwycięski marsz gości. Najpierw Stipicę pokonał Ishak (69′), potem poprawił Kownacki (72′), a na koniec ponownie szwedzki kapitan dał o sobie znać, skutecznie egzekwując rzut karny (76′). Wobec zwycięstwa 3:0 „Kolejorz” powrócił na fotel lidera (48 punktów) i może się obecnie pochwalić dwoma „oczkami” przewagi nad drugimi w tabeli „Portowcami” (46 punktów), którzy ponownie muszą gonić poznaniaków w walce o mistrzowski tytuł.

W drugim z sobotnich meczów potrzebujący punktów, żeby wydostać się z okolic strefy spadkowej, Górnik Łęczna podejmował Stal Mielec. Gospodarze wygrali to spotkanie 2:0 po dwóch trafieniach z pierwszej połowy. Komplet punktów „Zielono-Czarnym” zapewnili Gol (29′) i Gąska (32′). Dzięki tej wygranej łęcznianie poprawili swoją sytuację w tabeli (14. miejsce, 24 punkty). Wobec porażki nie zmieniła się natomiast zbytnio sytuacja w klasyfikacji generalnej dla mielczan. Podopieczni trenera Adama Majewskiego pozostają w środku tabeli, plasują się na 8. miejscu (31 punktów).

Na zakończenie soboty doszło do Derbów Śląska, w ramach których Górnik Zabrze podejmował Piast Gliwice. Mimo okazji z obu stron, w tym świetnie wybronionego przez Bielicę uderzenia Czerwińskiego z końcówki meczu, przy Roosevelta gole nie padły i skończyło się remisem 0:0. Górnik zajmuje obecnie 6. miejsce w tabeli (33 punkty), a Piast plasuje się na 9. pozycji (30 punktów).

W niedzielę sympatycy PKO BP Ekstraklasy mogli emocjonować się trzema meczami. Najwcześniej rozpoczęło się starcie w Białymstoku, gdzie przy Słonecznej Jagiellonia podejmowała Wartę Poznań. Skończyło się na remisie 1:1 (Prikryl 65′ – Castaneda 63′). Gospodarze większą część meczu grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Tiru (26′). Relację ze spotkania można przeczytać TUTAJ.

Drugie z sobotnich starć odbyło się w Radomiu. W jego ramach miejscowy Radomiak podejmował Lechię Gdańsk. Gospodarze wygrali 2:0 (Angielski 33′, 69′ z rzutu karnego), dzięki czemu zakończyli serię meczów bez zwycięstwa w lidze (trzy kolejne spotkania). Radomiak zajmuje obecnie 4. miejsce w tabeli (39 punktów), ze stratą sześciu „oczek” do strefy medalowej i dziewięciu do lidera. Lechia plasuje się na 5. pozycji (również 39 punktów).

W niedzielny wieczór oczy wszystkich sympatyków PKO BP Ekstraklasy skierowane były na Wrocław, gdzie doszło do starcia w ramach Derbów Dolnego Śląska pomiędzy Śląskiem i Zagłębiem Lubin. Skończyło się bez goli, remisowo i z podziałem punktów. Śląsk w tabeli zajmuje 12. miejsce (26 punktów), a Zagłębie plasuje się na ostatniej bezpiecznej pozycji (15. miejsce, 24 punkty).

Na sam koniec minionej kolejki doszło do meczu w Krakowie, gdzie na stadionie przy ul. Kałuży doszło do meczu miejscowej Cracovii z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Spotkanie zakończyło się porażką gospodarzy 1:2. Goście prowadzenie objęli w pierwszej połowie, kiedy dwukrotnie Niemczyckiego pokonał Mesanović (39′, 42′). Gospodarze kontakt złapali krótko po przerwie za sprawą trafienia Loshaja (48′), ale na więcej nie starczyło im sił. Warty odnotowania jest debiut Konoplyanki, który na boisku pojawił się w przerwie i spędził na nim całą drugą połowę. Niecieczanie pozostają na ostatnim miejscu w tabeli (19 punktów), ale zmniejszyli swoją stratę do bezpiecznej pozycji do pięciu punktów. Cracovia plasuje się na 7. pozycji (31 punktów).