AktualnościDiego Santos Carioca zawodnikiem Jagiellonii

Diego Santos Carioca zawodnikiem Jagiellonii

Nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok został Diego Santos Carioca. Brazylijczyk związał się z Żółto-Czerwonymi umową do końca tego sezonu. Będzie występował z numerem 15.

Diego Santos Carioca to 24-letni brazylijski piłkarz, występujący na pozycji skrzydłowego. Urodzony 6 lutego 1998 roku zawodnik jest wychowankiem Clube Esportivo Aimoré. W ojczyźnie mierzący 177 cm gracz bronił także barw Gremio Porto Alegre oraz Clube Esportivo Lajeadense.

W lipcu 2019 roku po raz pierwszy w zawodowej karierze opuścił Brazylię. Związał się umową z występującym w białoruskiej ekstraklasie FK Witebsk. Formalnie zawodnikiem tego zespołu był przez dwa lata, ale w praktyce spędził tam półtora roku, a to ze względu na kilkumiesięczne wypożyczenie do Szachtiora Soligorsk jesienią 2020 roku. Podczas pobytu na Białorusi uzbierał łącznie 57 występów w Wyszejszaja Liha (53 dla FK Witebsk, cztery dla Szachtiora), w których zdobył siedem bramek i zanotował 11 asyst. Do tego bilansu dorzucił pięć spotkań w Pucharze Białorusi (dwa gole i asysta). Z nim w składzie FK Witebsk kończyło zmagania na miejscach 13. i 12. (odpowiednio sezon 2019 i 2020). Może się pochwalić tytułem mistrza Białorusi z sezonu 2020. Końcowy triumf w tamtej kampanii białoruskiej elity piłkarskiej należał do wspomnianego już Szachtiora Soligorsk, w barwach którego jesienią 2020 roku nowy zawodnik Dumy Podlasia wystąpił czterokrotnie.

Przed startem sezonu 2021/2022 wychowanek Clube Esportivo Aimoré przeniósł się na Ukrainę, gdzie podpisał kontrakt z rywalizującym w tamtejszej ekstraklasie Kołosem Kowaliwka. Barw tego zespołu Diego Santos Carioca bronił od 21 lipca poprzedniego roku do momentu przerwania rozgrywek za naszą wschodnią granicą, co było związane z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę. Do tej chwili Kołos zajmował 8. miejsce w tabeli (24 punkty), ze stratą 16 „oczek” do strefy medalowej. Nowy gracz Jagi rozegrał w tym sezonie 11 spotkań w Premier Liha, w których zdobył jedną bramkę. Ze swoim klubem rywalizował również w eliminacjach do Ligi Konferencji, w których Kołos odpadł w 3. rundzie po dwumeczu z kazachskim Szachtiorem Karaganda.

O komentarz do pozyskania Diego poprosiliśmy dyrektora sportowego Jagiellonii Białystok, Łukasza Masłowskiego. – Skorzystaliśmy z możliwości transferu zawodnika z Ukrainy zgodnie z nowym przepisem FIFA. Próbowaliśmy sfinalizować ten transfer jeszcze przed zamknięciem okna transferowego, co niestety się nie udało. Teraz pojawiła się furtka, ruch został zrealizowany. Jesteśmy świadomi tego, że nasza gra w ofensywie pozostawia wiele do życzenia. Chcemy wzmocnić rywalizację w fazie ofensywnej, stąd ściągnięcie Diego, którego obserwowaliśmy od dłuższego czasu. Zdajemy sobie sprawę z naszych możliwości finansowych. Próbowaliśmy ściągnąć zawodnika, który zwiększy rywalizację, ale jednocześnie zmieści się w naszym budżecie. Miejmy nadzieję, że Diego spełni oczekiwania, zarówno nasze jak i Kibiców. Mamy opcję przedłużenia współpracy z nim na kolejne sezony, jeśli się sprawdzi. Ryzyko zostało zatem zminimalizowane.

Jak dyrektor Masłowski scharakteryzowałby nowego zawodnika Jagiellonii? – Nominalnie Diego jest lewoskrzydłowym, schodzący do środka, ale może występować również na innych pozycjach w ofensywie. Jest dynamicznym piłkarzem, stwarzającym przewagę, często wchodzącym w pojedynki. Mam nadzieję, że dzięki temu wzmocnieniu trener będzie miał w formacji ofensywnej większy wachlarz możliwości do podniesienia jakości naszej gry –zakończył dyrektor Masłowski.

Diego, witamy w Jagiellonii i życzymy samych udanych występów!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00