AktualnościNené: Potrzebowałem nowego wyzwania

Nené: Potrzebowałem nowego wyzwania

Nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok został Nené, z którym porozmawialiśmy po podpisaniu kontraktu o jego przenosinach do Jagiellonii, pierwszej zagranicznej przygodzie i grze z CD Santa Clara w eliminacjach Ligi Konferencji.

– Witamy w Jagiellonii Nené, miło nam cię gościć.

Nené, pomocnik Jagiellonii Białystok. – To przyjemność być tutaj. Jestem zaszczycony podpisaniem umowy z tak dużym klubem. To dla mnie nowe wyzwanie. Cieszę się, że jestem tutaj.

– Kiedy po raz pierwszy usłyszałeś o zainteresowaniu ze strony Jagiellonii? Jak byłeś nastawiony na transfer do naszego klubu?

– Mój agent o zainteresowaniu ze strony Jagiellonii po raz pierwszy wspomniał w styczniu. Podczas ostatnich dni minionego sezonu kontakt został ponownie nawiązany. Wszystko przebiegło szybko. Jagiellonia przedstawiła mi ofertę, na którą przystałem. Zawsze chciałem grać poza Portugalią. Potrzebowałem nowego wyzwania, więc się zgodziłem.

– Przygoda z Jagiellonią będzie dla ciebie wielkim wyzwaniem nie tylko pod względem sportowym, ale także prywatnym. Jaga będzie twoim pierwszym zagranicznym klubem. Czy konsultowałeś z kimś przenosiny do Białegostoku?

– Nie konsultowałem. Kilku moich znajomych gra w Polsce. O transferze rozmawiałem głównie z agentem, który w samych superlatywach wypowiadał się na temat klubu. Zaufałem mu. Staram się stawiać sobie nowe wyzwania w życiu.

– Muszę zatem zapytać o twoich kolegów grających w Polsce.

– Grałem razem z Goncalo Silvą, zawodnikiem Radomiaka. Znam się również z Pedro Rebocho i Joelem Pereirą z Lecha Poznań. Może w niedalekiej przyszłości porozmawiam z nimi.

– Miałeś już okazję widzieć miasto. Nie było na to za wiele czasu. Jakie są twoje pierwsze wrażenia?

– Białystok to ładne miasto. Większe od tego, w którym grałem przez ostatnie trzy lata na Azorach. To co widziałem podobało mi się.

– Azory są bardzo oddalone od Portugalii, leżą około 1 500 km od kontynentu. Przenosiny do Białegostoku będą zatem dla ciebie ogromną zmianą, również przez brak oceanu.

– To prawda, przez jakiś czas nie będę widział oceanu. Jest tu trochę inaczej, na Azorach jest mnóstwo natury, mniejsze miasta, wioski. Pochodzę z wyspy Geaciosa zamieszkiwanej przez cztery tysiące ludzie. To duża zmiana w moim życiu, ale poradzę sobie.

– Co wiedziałeś o Jagiellonii i Ekstraklasie przed transferem?

– Staram się być na bieżąco z poszczególnymi ligami w Europie, więc byłem nieco zorientowany. Śledziłem rozgrywki w Polsce, wiem też trochę na temat Jagiellonii. Nad swoją wiedzą pracowałem też przed transferem.

– Jagiellonia zdobyła kilka lat temu wicemistrzostwo i grała w kwalifikacjach Ligi Europy…

– Z Rio Ave. Tak wiem, o tym (śmiech).

– Czyli naprawdę wiesz coś o Jagiellonii. Twoją główną pozycją jest defensywny pomocnik.

– Tak. Preferuję grać jako „szóstka”, dzięki czemu mam pełny obraz gry, mieć piłkę przy nodze i podawać do kolegów z przednich formacji.

– Jak scharakteryzowałbyś siebie jako piłkarza? Podłączasz się pod akcje ofensywne czy skupiasz się tylko na defensywie?

– Lubię pojawiać się w przedniej formacji, strzelać. Na boisku zajmuje się po trochu wszystkim. Jestem agresywnym zawodnikiem. Lubię podawać, asystować, pokazywać się kolegom oraz próbować zdobywać bramki.

– Za tobą długi sezon w Portugalii. Wystąpiłeś w 26 meczach ligowych. Grałeś również w kwalifikacjach Ligi Konferencji. Jak wspominasz to przeżycie?

– To był mój pierwszy kontakt z europejskimi rozgrywkami. Wspominam to bardzo dobrze. Odpadliśmy z serbskim Partizanem Belgrad w końcowym etapie eliminacji. To bardzo dobre doświadczenie.

– Jakie stawiasz przed sobą cele związane z pobytem w Jagiellonii?

– Chcę się rozwijać oraz pomóc Jagiellonii zrealizować założenia, zajmować wysokie miejsca w lidze. Taki mam na ten moment cel.

– Na koniec powiedz czy miałeś już okazję rozmawiać z nowymi kolegami lub trenerem?

– Nie, jeszcze ich nie poznałem, chyba obecnie są na urlopach. Przyjechałem wczoraj, nie było na to czasu.

– Nene, jeszcze raz – witamy w Jagiellonii.

– Dziękuję.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00