AktualnościNowy rozdział w Akademii Piłkarskiej Jagiellonii

Nowy rozdział w Akademii Piłkarskiej Jagiellonii

Trzy lata temu Jagiellonia Białystok otworzyła nowy ośrodek treningowy przy ulicy Elewatorskiej. Latem klub ze stolicy Podlasia ma w planach poszerzenie swojej oferty szkoleniowej i zwiększenie dostępności dla najmłodszych dzieci.

 – W obecnej strukturze szkoleniowej w akademii funkcjonujemy od trzech lat i po wielu obserwacjach podjęliśmy decyzję o rozbudowaniu oferty szkoleniowej dla najmłodszych zawodników – mówi Rafał Matusiak, dyrektor akademii Jagi. – Podejmujemy współpracę z czterema akademiami białostockimi. Na etapach skrzata i żaka dzieci będą stawiały piłkarskie kroki w naszych filialnych akademiach partnerskich. To jedyna właściwa decyzja, którą podjęliśmy, aby zadbać o komfort logistyczny rodziców i właściwy rozwój psychofizyczny dzieciaków. Przede wszystkim na tak wczesnym etapie szkolenia nie chcemy prowadzić negatywnej selekcji. Mamy mnóstwo chętnych, którzy chcą dołączyć do naszego klubu, ale nie jesteśmy w stanie spełnić tych oczekiwań z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. U naszych partnerów dzieci będą mogły w spokoju rozwijać pasję do piłki nożnej bez presji, która wiąże się z występami w Jagiellonii. Nasi partnerzy zostali dokładnie wyselekcjonowani i wybrani, mamy do nich pełne zaufanie i wiemy, że najlepsi zawodnicy, którzy trafią od nich do nas w wieku U-10 będą przygotowani do wchodzenia na kolejne etapy, ale grając już w barwach Jagi, choć szkolenie w akademiach też będzie z „J” na ramieniu. Chcemy, aby nasi potencjalni wychowankowie stawiali pierwsze kroki w przyjaznym środowisku – przekonuje Matusiak.

Akademiami partnerskimi Jagiellonii będą APN Hattrick Białystok, zlokalizowana przy ul. Stromej 34, Akademia Młodego Piłkarza, mieszcząca się przy ul. Antoniukowskiej 60, Football Camp, umiejscowiony przy ul. Pietkiewicza 6A, oraz Eko Camp (ul. Szeroka 8). Każda z akademii partnerskich będzie wychowywała dzieci w jagiellońskim duchu.

Dyrektorowi Akademii Piłkarskiej wtóruje prezes Jagiellonii. – Nie bez powodu Jagiellonia jest nazywana „Dumą Podlasia” i zdajemy sobie sprawę, że każdy młody adept futbolu chce reprezentować jej barwy. Dlatego poszerzamy naszą ofertę i chcemy trafić od jak najszerszego grona dzieci. Zależy nam, aby one, ich rodzice tworzyły jedną wielką jagiellońską rodzinę. Wszyscy wiemy, że na tym etapie liczy się przede wszystkim zaszczepienie miłości do futbolu i złapanie „sportowego bakcyla” – mówi Wojciech Pertkiewicz.

Dyrektor Matusiak wymienia przyczyny, które zainicjowały przedstawione zmiany. – Duże akademie od początku są skoncentrowane na szkoleniu czysto piłkarskim, zapominając czasami o pozostałych sportach, które rozwijają inne obszary u dziecka. Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby dzieci czerpały z tej zabawy radość i frajdę, a nie aby od razu stawali się małymi profesjonalistami. Po prostu pozwólmy dzieciom przeżywać ich dzieciństwo. Chcemy to robić za pomocą naszych partnerów poprzez wspieranie ich i tworzenie jeszcze lepszego środowiska do rozwoju, z zachowaniem przywiązania do barw i tożsamości Jagielloni – podkreśla Matusiak.

Plany Jagiellonii nie ograniczają się jednak wyłącznie do siatki akademii partnerskich. W planach Klubu jest również wejście do przedszkoli, czego do tej pory nie było. – Jest to nowatorskie rozwiązanie w tej części Polski. Chcemy postawić nie tylko na rozwój sportowy najmłodszych białostoczan. Zależy nam również na budowaniu tożsamości z „Żółto-Czerwonymi” barwami od najmłodszych lat – wyjaśnia Pertkiewicz. Na czym ta współpraca z przedszkolami będzie polegała? – Jagiellonia przy współpracy z partnerami ma wejść z zajęciami ruchowymi do najmłodszych dzieci, nawet do czterolatków. Oczywiście, treningi będą ukierunkowane na ogólny rozwój dziecka z wprowadzonymi elementami treningu piłkarskiego – objaśnia Rafał Matusiak.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00