AktualnościDo Młodzieży Świat Należy: Bartosz Bernatowicz

Do Młodzieży Świat Należy: Bartosz Bernatowicz

Trener Maciej Stolarczyk zabrał ich do Opalenicy dziesięciu. Jedni członkami pierwszego zespołu są już od dłuższego czasu i mają na swoim koncie występy w Ekstraklasie. Inni o swoją szansę walczą w zespole rezerw i drużynach juniorskich. Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki naszych młodzieżowców oczami trenerów oraz starszych kolegów. W kolejnej części naszego obozowego cyklu porozmawialiśmy o Bartku Bernatowiczu.

Na początek o opinię na temat Bartka poprosiliśmy drugiego trenera Żółto-Czerwonych i członka Galerii Sław Jagiellonii, Rafała Grzyba. – To podobny profil zawodnika do Tarasa Romanczuka, Nene czy Oliwiera Wojciechowskiego. Może nie należy do najbardziej dynamicznych graczy, ale jest piłkarzem szybko myślącym. Dobrze porusza się po boisku i stara się zagrywać piłkę do przodu. Dla niego to pierwszy taki obóz w życiu, więc na pewno będzie miał możliwość sprawdzenia się. Może podpatrywać starszych graczy o podobnym profilu, choćby Tarasa, który jest wiodącą postacią w polskiej ekstraklasie – mówi były kapitan Jagi.

Czy Bartek miał problemy z adaptacją w nowym otoczeniu? – Nie było tego zupełnie widać. Gdy grał w rezerwach czy Centralnej Lidze Juniorów cechowała go duża odwaga i odpowiedzialność za pozycję, na której grał. Wszystko zależało od niego, bo wcześniej już oglądaliśmy wielu piłkarzy młodych, którzy wśród rówieśników imponowali, ale potem mieli problem z przebiciem się w seniorskim futbolu – dodaje Grzyb.

Co na temat młodego, defensywnego pomocnika Jagi sądzi Taras Romanczuk, a więc główna persona, którą Bartek ma okazję podpatrywać w Opalenicy? – Może kogoś zaskoczę, ale to nie pierwsza okazja, kiedy mam możliwość obserwowania w akcji Bartka. Gdy przechodziłem kurs trenerski, uczestniczyłem na stażu podczas zajęć jagiellońskiego rocznika 2005. Widziałem go podczas różnych gier, czasami też przychodził do nas na treningi i moim zdaniem to dobry chłopak, przyzwoicie operujący piłką, nie odstawiający nogi, z odpowiednim charakterem. Zobaczymy, co zademonstruje podczas obozu w Opalenicy. Przede wszystkim należy mu życzyć dużo zdrowia, bo to w życiu piłkarza jest najważniejsze – podkreśla nasz kapitan.

Co Bartka czeka podczas zgrupowania? – Już niebawem czeka nas gierka wewnętrzna, gdzie będzie mógł się wykazać grając nie tylko na swojej nominalnej pozycji. Myślę, że sobie poradzi. Jeszcze czuje przed starszymi pewien respekt, ale z upływem czasu powinien być jeszcze pewniejszy w swoich poczynaniach. W przerwach na mecze reprezentacji gościł już na treningach z pierwszym zespołem. Jeśli będzie solidnie pracował, to powinien otrzymać szansę gry podczas nowego sezonu – dorzuca Taras.

Jakie cechy wyróżniają Bartka Bernatowicza? – Jest piłkarzem nieustępliwym, nie odstawia nogi. Mi osobiście imponuje taka postawa, ale każdy młody piłkarz musi zdać sobie sprawę, że ma wiele aspektów do poprawy. Między innymi w przypadku Bartka dokładność podań. Z moich obserwacji wynika, że chłopcy bardzo starają się, ale czasami w zbyt prosty sposób tracą futbolówkę. Powinni być skupieni na treningu i każdym zadaniu, które dostają od trenera – zauważył Romanczuk, który może poszczycić się największą liczbą występów w barwach Jagiellonii na poziomie ekstraklasy.

Na zakończenie poprosiliśmy o zdanie nowego kolegę Bartka i zawodnika, który poznał już smak występów w polskiej elicie, Andrzeja Trubehę. – To zawodnik, który imponuje mi swoją pracowitością. To widać nie tylko na boisku, ale również po ciekawym sposobie prowadzenia swojego konta na Tik Toku. Przed przyjęciem piłki zawsze rozejrzy się wokół siebie, aby mieć dobre rozeznanie w przestrzeni na boisku. To jego duży atut – stwierdza Andrzej.

Co zdaniem napastnika Jagi Bernatowicz może poprawić? – W zasadzie wszystko. Każdy młody piłkarz powinien stale szlifować swoje elementy – dodaje. Andrzejowi wtóruje jagielloński młodzieżowiec, Bartosz Bida. – To na pewno ciekawy chłopak, nieźle wyszkolony technicznie, dobrze grający na ziemi. U nas często trenuje na środku obrony, choć wiem, że w rezerwach i Centralnej Lidze Juniorów zazwyczaj występuje na pozycji defensywnego pomocnika. Poświęca się w 100 procentach pracy i zobaczymy po meczach sparingowych, czy to już jest ten moment, w którym powinien dołączyć do pierwszego zespołu.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00