AktualnościZwycięska inauguracja! Gol debiutanta!

Zwycięska inauguracja! Gol debiutanta!

Inauguracja sezonu 2022/23 PKO BP Ekstraklasy za nami. Jagiellonia Białystok pokonała Piasta Gliwice 2:0 przy Słonecznej po golach Jesusa Imaza i debiutującego w polskiej elicie Mateusza Kowalskiego.

Było to premierowe spotkanie w Żółto-Czerwonych barwach dla dwóch zawodników, którzy znaleźli się w wyjściowej jedenastce. Debiuty w Jadze odnotowali stoper Mateusz Skrzypczak i pomocnik Rui Nene. Na ławce rezerwowych po raz pierwszy w szatach Jagiellonii znalazł się z kolei Wojciech Łaski. Z kolei z ławki trenerskiej po raz pierwszy oficjalnie zespołem dyrygował trener Maciej Stolarczyk. Nowy sezon i udany okres przygotowawczy pozwalał z optymizmem patrzeć na ligową inaugurację. Jak przebiegała sobotnia rywalizacja?

W czwartej minucie na strzał z dystansu zdecydował się Bartek Bida. Strzał młodzieżowca Jagi nie znalazł drogi do bramki rywala. Był to jednak sygnał, że Jagiellończycy będą w tym spotkaniu walczyć o pełną pulę.

Kolejną szansę wypracowali przeciwnicy. W 18. minucie w polu karnym Jagi znalazł się defensor Piasta – Jakub Czerwiński, ale kapitan przyjezdnych w ostatniej chwili został zablokowany przez naszych obrońców.

Kolejne minuty upływały pod znakiem walki w środkowej strefie boiska. Żaden z zespołów nie był w stanie osiągnąć wyraźnej przewagi, ale korzystniejsze wrażenie sprawiała Jagiellonia. Gdy już zbliżała się w okolice szesnastki gości, było dosyć groźnie.

W 29. minucie Żółto-Czerwoni wyszli na prowadzenie. Autorem premierowego trafienia w sezonie 2022/2023 okazał się nie kto inny, jak Jesus Imaz! Hiszpan zachował najwięcej zimnej krwi po dośrodkowaniu i z bliskiej odległości uderzeniem z powietrza nie dał szans Frantiskowi Plachowi. Prowadziliśmy 1:0 po bardzo przyzwoitej grze. Liczyliśmy na kontynuację tego w dalszej fazie rywalizacji.

Piast starał się odpowiedzieć. Michał Chrapek postanowił uderzyć zza pola karnego, ale piłka odbiła się od nogi obrońcy, a następnie trafiła w ręce Zlatana Alomerovicia. Zaraz potem naszego golkipera starał się zaskoczyć Arkadiusz Pyrka, ale i tym razem serbski zawodnik był na posterunku. W 42. minucie znów uderzył Chrapek, tym razem bardzo groźnie, ale futbolówka minęła słupek bramki Jagi.

Pierwsza odsłona rywalizacji zakończyła się prowadzeniem Jagiellończyków 1:0. Pełni wiary przystępowaliśmy do drugiej połowy. Jakie wydarzenia w tej części meczu były godne odnotowania?

Po zmianie stron najpierw oglądaliśmy zaskakujące uderzenie Ariela Mosóra zza pola karnego, ale nad bramką. Następnie przyjezdni przeprowadzili podwójną zmianę. Na murawę weszli Alberto Toril i Michael Ameyaw, a zeszli Rauno Sappinen i Arkadiusz Pyrka.

Po godzinie gry nastąpiły także trzy roszady w Jadze. Na boisku pojawili się Fedor Cernych, Marc Gual i Oliwier Wojciechowski, a opuścili je Andrzej Trubeha, Bartosz Bida i Rui Nene.

Zaraz potem Alomerović pechowo odbił piłkę, będąc z dala od własnej bramki. Toril nie zdołał jednak skierować futbolówki do siatki uderzeniem z dystansu. W 70. minucie żółtą kartką ukarany został zdobywca bramki dla naszego zespołu – Imaz.

Żółto-Czerwoni w drugiej połowie starali się przede wszystkim uniknąć błędów w defensywie i poza błędem Zlatana, gra w obronie napawała optymizmem. Piast mimo usilnych starań, nie był w stanie poważniej zagrozić naszemu zespołowi.

W drugiej części brakowało przede wszystkim dogodnych szans do zdobycia bramki z obu stron. Nas jednak ten stan rzeczy nie martwił, bo na tablicy wyników wciąż widniał korzystny rezultat, a dobra otwarcie sezonu to zawsze duży bonus i pozytywny impuls do walki w dalszej części kampanii.

W 74. minucie żółtą kartką ukarany został pomocnik Jagiellonii, Martin Pospisil. Wcześniej napomniani zostali także Imaz i Gual. Zaraz potem po dośrodkowaniu z lewej strony głową uderzał obrońca gości – Mosór, na szczęście i tym razem chybił celu. Kwadrans przed końcem meczu w dogodnej sytuacji uderzał Toril, Alomerović popisał się jednak instynktowną i bardzo udaną interwencją.

Po chwili gliwiczanie przeprowadzili zmianę. Jakub Holubek wszedł na plac gry za Alexandrosa Katranisa. Lada chwila mogliśmy podwyższyć rezultat. Tomak Prikryl po efektownej, indywidualnej akcji trafił w słupek bramki gości. Było bardzo blisko.

W ostatnim kwadransie Jagiellończycy groźnie kontrowali. Po jednej z akcji mogliśmy zdobyć drugą bramkę. Fedor Cernych posłał płaskie dośrodkowanie w kierunku Prikryla. Czech przedryblował obrońcę gości, zacentrował w stronę nadbiegającego Guala, ale w ostatniej chwili defensorzy rywala wybili piłkę spod nóg Hiszpana.

W 90. minucie za zdobywcę pierwszej bramki na boisko wszedł debiutujący na boiskach PKO BP Ekstraklasy napastnik – Mateusz Kowalski. Urodzony w 2005 roku piłkarz zanotował prawdziwe wejście smoka. Chwilę później w wyborny sposób sfinalizował kontratak Jagi, pokonując w sytuacji sam na sam niczym profesor Frantiska Placha. Tym samym spotkanie zakończyło się zwycięstwem białostoczan 2:0. Duże brawa dla Jagiellończyków za udaną inaugurację. Zapraszamy na kolejny mecz przy Słonecznej już w najbliższy piątek (22 lipca, godz. 20:30). Żółto-Czerwoni podejmą wówczas łódzki Widzew.