Pokonać Miedź

W piątek (19.08) Jagiellonię Białystok czeka kolejny w tym sezonie mecz PKO BP Ekstraklasy. Tym razem Żółto-Czerwoni podejmą przy Słonecznej Miedź Legnica. Co trzeba wiedzieć przed tym starciem?

Piątkowe starcie będzie ósmym meczem w historii rywalizacji pomiędzy Jagiellonią i Miedzią. Bilans dotychczasowych spotkań jest korzystniejszy dla białostoczan, którzy wygrali trzykrotnie. Tyle samo razy padł remis, „Miedzianka” zwyciężyła w jednej konfrontacji. Po raz ostatni obie ekipy mierzyły się ze sobą w sezonie 2018/2019. Było to półfinałowe spotkanie Pucharu Polski, wygrane przez Jagiellonię 2:1. Pełny tekst o historii rywalizacji Żółto-Czerwonych z legniczanami do przeczytania TUTAJ.

Jakie nastroje panują w jagiellońskiej szatni przed piątkowym spotkaniem? Głos zabrał szkoleniowiec Jagiellonii Białystok, Maciej Stolarczyk, który był obecny na czwartkowej (18.08) konferencji prasowej, która odbyła się w nowo otwartym Jaga Fan Shopie, zlokalizowanym przy ul. Lipowej 12. – Jesteśmy w pełni przygotowani do rywalizacji z Miedzią Legnica. To będzie bardzo istotny mecz w kontekście poprawy nastrojów oraz sytuacji w tabeli, ale do tego potrzebujemy kibiców, których serdecznie zapraszam w piątek na stadion – mówił opiekun „Dumy Podlasia”, którego pełna wypowiedź TUTAJ.

Na wspomnianej konferencji prasowej obecny był także bramkarz Jagiellonii, Zlatan Alomerović. – Zawsze będę krzyczał i biegał, nawet jeżeli będziemy wygrywali. Chcę dobrze realizować się z mojej roli i trzymać kolegów „pod prądem”. Piłka nożna to gra błędów, a nie ma drużyny, która się nie myli, nawet najlepsi. Sport zawsze na koniec wszystko weryfikuje, wygrywa ten, kto myli się rzadziej – powiedział Serb. Pełna wypowiedź naszego golkipera TUTAJ.

Co słychać w obozie naszych piątkowych rywali? Po pięciu kolejkach Miedź Legnica zajmuje 17. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy z dorobkiem punktu i bilansem remisu oraz trzech porażek (bramki 3:8). Legniczanie rozegrali dotąd cztery mecze, o jeden mniej od reszty stawki, ze względu na przełożone spotkanie 2. kolejki z Lechem Poznań. Zaczęli od remisu 1:1 z Radomiakiem, a następnie przyszły trzy porażki z rzędu – z Wartą Poznań (1:2), Wisłą Płock (1:4) i Zagłębiem Lubin (0:1). Jeżeli chodzi o Fortuna Puchar Polski, to w tych rozgrywkach podopieczni trenera Łobodzińskiego zaczną rywalizację o 1. rundy, gdzie czeka ich starcie z pierwszoligową Resovią Rzeszów.

fot. Łukasz Skwiot/Cyfrasport

Dwóch graczy Miedzi rozegrało dotąd komplet minut na ligowych boiskach. Tymi piłkarzami są bramkarz Lenarcik oraz obrońca Aurtenetxe (360 minut). Trzech piłkarzy zespołu z województwa dolnośląskiego ma już na swoim koncie bramkę – Chuca, Henriquez oraz Śliwa. Każdy z nich zanotował po jednym trafieniu. Również trzech graczy zanotowało po jednej asyście – Dominguez, Gammelby oraz Kobacki. Na ten moment najwięcej żółtych kartek, po dwie, zgromadzili Martinez i Mijusković. Raz „Miedzianka” kończyła mecz w osłabieniu. Było to spotkanie 1. kolejki z Radomiakiem (remis 1:1), kiedy boisko przedwcześnie musiał opuścić kapitan Mijusković (dwie żółte kartki).

Trwające okno transferowe jest bardzo pracowite przy Al. Orła Białego. Na ten moment działacze „Miedzianki” zakontraktowali sześciu nowych gracz, a kolejnych trzech wypożyczyli. Grono nowych zawodników legniczan tworzą Henriquez, Narsingh, Obieta, Gulen, Matynia, Kostka, Cacciabue, Naveda i Kobacki. Spory ruch panował również w drugą stronę. Z zespołem pożegnało pięciu graczy, a drugie tyle zostało wypożyczonych. W kręgu graczy, którzy tego lata opuścili Legnicą są m.in. Makuch, Drzazga czy Hoogenhout. Pełna sylwetka Miedzi TUTAJ.

Przypominamy o trwającej sprzedaży biletów na mecz z Miedzią. Zachęcamy również do zakupu karnetów, na co zostało dosłownie kilka godzin. Wspólnie pobiliśmy rekord, teraz czas go wyśrubować!

W swoim poprzednim meczu ligowym, który „Duma Podlasia” rozegrała 14 sierpnia, Jagiellończycy zremisowali na wyjeździe z Rakowem Częstochowa (2:2). W tamtym spotkaniu sześciu piłkarzy Jagi zostało ukaranych żółtymi kartkami – Taras Romanczuk, Tomas Prikryl, Bogdan Tiru, Nene, Marc Gual oraz Zlatan Alomerović. Spośród tego grona dwóch zawodników jest zagrożonych pauzą w kolejnym meczu ligowym, w wypadku otrzymania żółtej kartki w spotkaniu z Miedzią. Tymi piłkarzami, są mający po trzy żółte kartki, Marc Gual i Bogdan Tiru. Pełny raport kartkowy TUTAJ.

Głównym arbitrem piątkowego (19.08), domowego meczu z Miedzią Legnica będzie Tomasz Wajda. Asystentami sędziego Wajdy będą Krzysztof Myrmus oraz Sławomir Kowalewski. Arbitrem technicznym będzie Grzegorz Kawałko. Za obsługę systemu VAR będą odpowiadać Szymon Marciniak i Adam Kupsik.

Spotkanie Jagiellonia Białystok – Miedź Legnica rozpocznie się w najbliższy piątek (19.08) o godzinie 18:00. Transmisja telewizyjna z meczu na antenie Canal+Sport. Relacji radiowej będzie można wysłuchać w Polskim Radiu Białystok. Ponadto na jagiellońskim Twitterze będzie można śledzić relację tekstową z tego spotkania. Trzymajmy kciuki za naszą drużynę. DUMA PODLASIA!

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00