AktualnościIII Liga: Dublet, hattrick i trzy punkty

III Liga: Dublet, hattrick i trzy punkty

W sobotę (20.08) Jagiellonia II Białystok pokonała przy Elewatorskiej Concordię Elbląg 5:2 w meczu 4. kolejki gr. I III ligi. Zwycięstwo Żółto-Czerwonym zapewnili dwaj Maćkowie – Twarowski, autor dubletu, oraz Bortniczuk, który skompletował hattricka.

Jako pierwsi prowadzenie w sobotnim starciu objęli goście za sprawą trafienia Dreweka (18′). Po sześciu minutach gospodarze odpowiedzieli dwoma bramkami Twarowskiego, które wychowanek Jagi zdobył na przestrzeni jednej minuty. Najpierw podaniem obsłużył go Kowalski, a kilkadziesiąt sekund później Jagiellończycy zdecydowanym pressingiem na rywalu wymusili stratę piłki, którą na gola zamienił „Twaro”. Przed przerwą goście odpowiedzieli jeszcze trafieniem Kopka i do szatni obie ekipy schodziły przy remisowym rezultacie.

Po zmianie stron Jagiellonia zdobyła trzy bramki, a autorem wszystkich był wprowadzony na murawę w przerwie Bortniczuk. Najpierw Maciek wykorzystał rzut karny (49′), podyktowany przez sędziego po faulu na Olszewskim. Później zdecydował się na uderzenie sprzed pola karnego gości (64′), po którym piłka trafiła w okienko bramki Concordii. W 84. minucie wychowanek Jagiellonii ustalił wynik na 5:2, zamieniając na gola podanie Mikołaja Wasilewskiego.

O pomeczowy komentarz poprosiliśmy szkoleniowca rezerw Jagiellonii, Adriana Siemieńca. – W wyjściowym składzie na dzisiejszy mecz znalazło się wielu zawodników z pierwszej drużyny. Trzeba zaznaczyć, że są to młodzi piłkarze, a niektórzy z nich są nawet nie tyle młodzieżowcami, ile juniorami. Z pewnością nie było to dla nich łatwe wejść w zespół i rozegrać spotkanie tym bardziej, że zagrali w tak dużym wymiarze czasowym, od pierwszej minuty, po dłuższym okresie. Ponadto drugi zespół to dla nich nowe środowisko, nie to w którym na co dzień trenują. To z pewnością miało wpływ na płynność naszej gry w pierwszej połowie. Z drugiej strony, to dla tych graczy cenne doświadczenie. Muszą ogrywać się w takich spotkaniach, to jest właściwe miejsce na występy takich chłopaków. Oczywiście my jako sztab szkoleniowy musimy podchodzić do tego dwutorowo i dbać nie tylko o rozwój, ale też i o wygrywanie meczów, żeby chłopcy mogli się ogrywać na trzecioligowych boiskach, a nie poziom niżej. Cieszy liczba młodych zawodników w wyjściowym składzie, zwłaszcza pod kątem doświadczenie. Paradoksalnie niektórzy z tych zawodników szybciej zadebiutowali w Ekstraklasie niż w III lidze. Mateusz Kowalski miał już za sobą premierowy występ na ekstraklasowych boiskach, dzisiaj debiutował w III lidze. Nie chcę niczego przekręcić, ale wydaje mi się, że Kuba Lewicki zagrał już w Pucharze Polski, a dzisiejszy występ w rezerwach był dla niego pierwszym na poziomie III ligi. Chłopcy potrzebują ogrania, czasu, a ta drużyna też jest po to, żeby ten czas im dać – mówił trener Siemieniec.

W sobotę niezwykle skuteczny był Maciej Bortniczuk, który zameldował się na boisku z początkiem drugiej połowy i zanotował klasycznego hattricka po zmianie stron. – To świetny wynik, należą mu się duże brawa. Nie można zapominać o Maćku Twarowskim, który przed przerwą zdobył dwie bramki. Cieszy postawa naszych napastników. Dodam, że Maciek kreował sobie sytuacje od początku sezonu, ale zawsze czegoś brakowało. Może trochę dokładności w końcowej fazie, czasem bramkarz rywali był dobrze dysponowany. Cieszę się, że dzisiaj Maciek postawił przysłowiową „kropkę nad i”. Uważam, że dla budowania pewności siebie bramki są mu potrzebne.

– Cieszy to, że w drugiej połowie mieliśmy mecz pod całkowitą kontrolną, co udokumentowaliśmy trzema bramkami. Mogliśmy jeszcze bardziej podkręcić tempo, pokusić się o więcej goli, ale może nieco zabrakło sił. Trzeba wziąć pod uwagę, że nie minęły nawet 72 godziny od naszego ostatniego meczu ligowego. Z Olimpią graliśmy w środę (17.08 przyp. red.), mecz w skończył się po godz. 19:00. Dzisiaj graliśmy o godz. 12:00, do tego doszła zmiana nawierzchni. Te czynniki trzeba brać pod uwagę. Nie było to tempo spotkania, którego byśmy oczekiwali, ale to też jest nasza dojrzałość, że potrafiliśmy sobie z tym poradzić – stwierdził opiekun białostoczan.

Sobotnia wygrana była dla Jagiellonii II drugą w sezonie. Kolejny ligowy mecz Żółto-Czerwoni rozegrają w sobotę, 27 sierpnia, o godz. 13:00. Pojadą wówczas do Łodzi, gdzie zagrają z ŁKS-em II, którego barw broni znany z występów m.in. w Jadze doświadczony zawodnik, Jakub Tosik.

4. kolejka gr. I III ligi, 20.08.2022 r.

Jagiellonia II Białystok – Concordia Elbląg 5:2 (2:2).

Bramka dla Jagiellonii II: Twarowski 24′, 24′; Bortniczuk 49′ z karnego, 64′, 84′.

Skład Jagiellonii II: Abramowicz – Ozga (K), Czerech, Kurzydłowski, Olszewski, Bernatowicz (Matsui 46′), Wojciechowski (Wiktoruk 79′), Lewicki (Pankiewicz 46′), Łaski (Wasilewski 60′), Kowalski (Bortniczuk 46′), Twarowski.