AktualnościKolejny rywal: Górnik Zabrze

Kolejny rywal: Górnik Zabrze

W najbliższy piątek (26.08), o godzinie 18:00, Jagiellonia Białystok zagra na wyjeździe z Górnikiem Zabrze w ramach 7. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Co trzeba wiedzieć o drużynie naszych rywali?

Historia

Górnik Zabrze to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej piłki nożnej. Założony w 1948 roku zespół z Górnego Śląska aż 14-krotnie zdobywał mistrzostwo Polski, sześć razy Puchar Polski, ma na swoim koncie także Superpuchar Polski, Puchar Ligi, a także kilka bardzo dobrych występów w europejskich pucharach. Górnik jest bowiem finalistą Pucharu Zdobywców Pucharów z roku 1970, gdzie w decydującym spotkaniu minimalnie lepszy okazał się angielski Manchester City (1:2) oraz ćwierćfinalistą Pucharu Mistrzów z 1968 roku.

Zabrzanie na poziomie najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce występują nieprzerwanie od blisko pięciu lat. Górnicy do polskiej elity piłkarskiej wrócili w 2017 roku po rocznej przerwie, kiedy występowali na jej zapleczu. Obecnie prowadzeni są przez trenera Jana Urbana, który swoje stanowisko objął przed tym sezonem, zastępując w tej roli dotychczasowego szkoleniowca, trenera Marcina Brosza, który swoją funkcję sprawował od początku sezonu 2016/2017. Górnicy pod jego wodzą, jako beniaminek, rozegrali kapitalny sezon debiutancki po powrocie do elity (2017/2018), przez cały czas będąc w ligowej czołówce i ostatecznie kończąc na czwartym miejscu w tabeli. Pozwoliło to im wówczas na udział w europejskich pucharach w kolejnej kampanii.

W sezonie 2018/2019 tak dobrze już nie było i Górnik finiszował w Ekstraklasie na 11. pozycji. Niemniej najważniejszy cel postawiony przed piłkarzami ze Śląska po jesieni, czyli bezpieczne utrzymanie, został przez nich osiągnięty. Jeżeli zaś chodzi o kampanię 2019/2020, to ją Górnicy zakończyli na 10. miejscu, z dorobkiem 53 punktów i bilansem 14 zwycięstw, 11 remisów i 12 porażek. Sezon 2020/2021 zabrzanie zakończyli na 10. miejscu w tabeli, z dorobkiem 37 punktów i bilansem 10 zwycięstw, siedmiu remisów i 13 porażek. Sezon 2021/2022 Górnik zakończył na ósmej pozycji z bilansem 13 wygranych, ośmiu remisów i 13 porażek.

Sytuacja drużyny

Górnik Zabrze zajmuje obecnie 11. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy z dorobkiem 7 punktów i bilansem dwóch zwycięstw, jednego remisu i dwóch porażek. Zabrzanie w tym sezonie strzelili póki co 7 goli, a stracili tyle samo. Ich strata do strefy medalowej to obecnie cztery „oczka”.

Trwający sezon najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce podopieczni trenera Bartoscha Gaula zaczęli od porażki – 0:2 przy Roosevelta z Cracovią. Później przyszła poprawa rezultatów, ale bez ustabilizowania formy. Po dwóch z rzędu zwycięstwach (3:0 na wyjeździe z Radomiakiem i 1:0 z Rakowem Częstochowa) przyszła przegrana 1:3 u siebie ze Stalą Mielec, a następnie wyjazdowy remis 2:2, po dobrej grze, z Legią Warszawa.

Najlepszymi strzelcami Górnika są póki co Aleksander Paluszek i Szymon Włodarczyk (obaj po dwa gole). Najlepiej asystującym przy golach w zespole jest zaś Lukas Podolski (trzy ostatnie podania). Najwięcej żółtych kartek uzbierał Richard Jensen, cztery żółtka, co oznacza, że będzie pauzował w najbliższym meczu z Jagiellonią.

Podczas trwającego okna transferowego zespół ze Śląska opuściło aż 10 zawodników. Grono tych graczy tworzą Adrian Dziedzic, Adrian Gryszkiewicz, Higinio Marin, Bartosz Nowak, Dariusz Pawłowski, Grzegorz Sandomierski, Alex Sobczyk, Krzysztof Wingralek, Przemysław Wiśniewski i Mateusz Ziółkowski. Największymi ubytkami byli bez wątpienia Nowak i Wiśniewski, którzy od kilku sezonów byli wiodącą postacią nie tylko zabrzańskiego zespołu, ale i całej PKO BP Ekstraklasy. Jeżeli chodzi o transfery do klubu to dotychczas pozyskano ośmiu graczy, w tym również są ci wracający z wypożyczeń. Kto dołączył? Mowa o Kevinie Brollu, Bartłomieju Eizencharcie, Robinie Kamberze, Pawle Olkowskim i wspomnianych wcześniej Jensenie, Paluszku i Włodarczyku.

Trener rywali – Bartosch Gaul

Przed rozpoczęciem sezonu 2022/2023 doszło do roszady na stanowisku szkoleniowca Górnika Zabrze. Piastującego te funkcję od lata 2021 roku trenera Jana Urbana zastąpił Bartosch Gaul.

Niemiecki trener polskiego pochodzenia był trenerem młodzieżowych niemieckich drużyn FC Schalke 04 i 1. FSV Mainz 05. 6 czerwca 2018 roku został trenerem rezerw Mainz, występujących w Regionalliga Südwest.

Nowy szef sztabu szkoleniowego 14 – krotnych Mistrzów Polski urodził się 5 października 1987 roku w Bytowie, w województwie Pomorskim. Ma więc polskie korzenie. Szybko wyjechał jednak z rodziną za zachodnią granicę i właśnie w Niemczech odebrał całą trenerską edukację.

W 2008 roku został asystentem trenera w zespole Schalke 04 U-17. Po dwóch latach został asystentem w grupie starszej – U-19. Pomagał trenerowi Norbertowi Elgertowi. W sezonie 2014/15 ich drużyna zdobyła tytuł Mistrza Niemiec w swojej kategorii wiekowej. Kolejnym etapem jego trenerskiej karierze była Moguncja. W Mainz zaczął od szkolenia młodzieży, by cztery lata temu objąć zespół do lat 23, czyli klubowe rezerwy. Szczególnie udane miał dwa sezony. W rozgrywkach 2019/20 zespół FSV Mainz 05 II zajął 6 miejsce, a niedawno zakończonym sezonie uplasował się jedno miejsce wyżej.

Bartosch Gaul jest uznawany za jednego z najzdolniejszych szkoleniowców młodego pokolenia niemieckiej szkoły trenerskiej. Oprócz warsztatu niewątpliwym atutem nowego trenera jest znajomość języków obcych. Porozumiewa się on w języku polskim i niemieckim, ale również po angielsku i francusku. 

Gwiazda rywali – Lukas Podolski

Górnik Zabrze ma w swoim składzie kilku zawodników doskonale znanych ekstraklasowym kibicom. Nie ma jednak wątpliwości, że od poprzedniego sezonu niekwestionowaną gwiazdą zabrzańskiego klubu jest Lukas Podolski.

Łukasz Józef Podolski, bowiem tak brzmi pełne imię i nazwisko atakującego Górnika Zabrze, to postać, której nie trzeba przedstawiać nikomu w świecie piłki nożnej, ale również poza nim. Mowa przecież o 130-krotnym reprezentancie Niemiec (49 bramek), byłym zawodniku m.in. Bayernu Monachium, Arsenalu, Interu Mediolan czy Galatasaray, wielokrotnym uczestniku Ligi Mistrzów. Lista sukcesów urodzonego w gliwickiej Sośnicy piłkarza jest pokaźna. Podolski to mistrz Niemiec, zdobywca Pucharu Niemiec i Pucharu Ligi Niemieckiej, Pucharu i Superpucharu Anglii, Pucharu i dwukrotnie Superpucharu Turcji oraz Pucharu Japonii. Tyle, jeśli chodzi o osiągnięcia klubowe, bowiem najważniejsze trofeum w trakcie swojej bogatej kariery Podolski zdobył z reprezentacją Niemiec. Mowa oczywiście o tytule Mistrzów Świata, po który „Die Mannschaft” sięgnęli w trakcie Mundialu w Brazylii w 2014 roku. Zawodnika z takim CV jeszcze w polskiej lidze nie było.

O tym, że Lukas Podolski może trafić do Górnika Zabrze spekulowano już od wielu okienek transferowych. Doniesienia prasowe podgrzewał sam zainteresowany, który kilkukrotnie podkreślał, że jest kibicem Górnika i chciałby kiedyś zagrać w koszulce zespołu z Zabrza. Po wielu perturbacjach udało się zrealizować ten plan i Podolski związał się umową z Górnikiem przed startem sezonu 2021/22. Premierowa kampania „Poldiego” w Zabrzu była udana. W 30 oficjalnych występach w lidze i pucharze Polski zdobył dziewięć bramek i zaliczył cztery asysty. W bieżących rozgrywkach trzykrotnie po jego ostatnich podaniach koledzy znajdowali drogę do bramki rywali.

W trakcie swojej kariery Lukas Podolski najwięcej czasu spędził w 1. FC Koln, którego jest wychowankiem. To właśnie w tym klubie wypłynął na szerokie wody. Jego przygoda z ekipą z Kolonii podzielona została na dwa rozdziały, przedzielone okresem gry w Bayernie Monachium. Trykot tego zespołu przywdziewał w latach 2003 – 2006 oraz 2009 – 2012.

Podolski z pewnością jest zawodnikiem, na którego defensorzy Jagiellonii będą musieli szczególnie uważać. Potrafi zrobić różnice na boisku, a jego doświadczenie i umiejętności mogą być zabójcze dla rywali.

Przewidywany skład Górnika Zabrze na mecz z Jagiellonią:

Bielica – Olkowski, Paluszek, Janicki, Janza, Jules, Kubica, Kotzke, Cholewiak, Podolski, Krawczyk.

Kontakt

Jagiellonia Białystok S.S.A.

b Poniedziałek - piątek 08:00 - 16:00