AktualnościHistoria meczów z Odrą Opole

Historia meczów z Odrą Opole

Czwartkowy mecz Jagiellonii Białystok w Opolu z tamtejszą Odrą będzie siódmym oficjalnym starciem obu zespołów. W dotychczas rozegranych potyczkach trzy razy górą byli „Żółto-Czerwoni”, a trzy spotkania zakończyły się remisami. Jeden raz o rozstrzygnięciu rywalizacji decydował konkurs rzutów karnych.

Zarówno Odra jak i Jagiellonia zapisały się w historii polskiej piłki. Zespół z Opola reprezentował nasz kraj w rozgrywkach o Puchar UEFA, zdobył medal Mistrzostw Polski, a także sięgnął po Puchar Ligi. Osoba związana z Odrą Opole, a dokładnie trener Zbigniew Bania, jako pierwszy szkoleniowiec wprowadził „Żółto-Czerwonych” na poziom centralny, w 1975 roku. Jednak na premierowe oficjalne starcie obu drużyn czekaliśmy aż do początku XXI wieku. Miało ono miejsce w sezonie 2001/02 na poziomie ówczesnej II ligi (obecnie I liga). 27 października 2001 roku mecz zakończył się remisem. Prowadzenie jeszcze w pierwszej połowie objęli gospodarze, ale w 60. minucie punkt drużynie dowodzonej przez Wojciecha Łazarka uratował Dzidosław Żuberek.

Mecz rewanżowy został rozegrany 28 kwietnia 2002 roku na nieistniejącym już stadionie przy Jurowieckiej. Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla Jagi, która objęła prowadzenie dzięki bramce Adama Grada. Później w drugiej połowie Żymańczyk doprowadził do wyrównania, jednak w ostatnim kwadransie trafienia Kobeszki i Żuberka dały Jagiellonii cenne zwycięstwo.

Kolejne spotkanie odbyło się 30 sierpnia 2005 roku, a jego stawką był awans do II rundy rozgrywek o Puchar Polski. Zdecydowanym faworytem była Jaga, która miała ekstraklasowe ambicje, a jej starcie z trzecioligową Odrą miało być łatwym przetarciem przed spotkaniem ligowym. Tymczasem potyczka w Opolu zakończyła się remisem i po 120 minutach o awansie miały decydować rzuty karne. Bohaterem meczu został młody wówczas bramkarz Adam Stachowiak, który obronił dwie „jedenastki” wykonywane przez Tracza oraz Gortowskiego i dał Jagiellonii promocję do kolejnej rundy.

W sezonie 2006/07 obie drużyny ponownie spotkały się w rozgrywkach ligowych. 23 września 2006 roku opolanie przyjechali do Białegostoku i nawet objęli prowadzenie w meczu ze zmierzającą do Ekstraklasy Jagiellonią, jednak już w 11. minucie stan rywalizacji wyrównał Jacek Markiewicz, a w drugiej połowy szalę zwycięstwa na stronę gospodarzy przechylił Remigiusz Sobociński. 5 maja 2007 roku obie drużyny rozegrały ostatnie spotkanie o ligowe punkty. Mecz w Opolu zakończył się bezbramkowym remisem. Kilka tygodni później Jagiellonia świętowała awans do Ekstraklasy, w której występuje do dzisiaj.

Na kolejny wyjazd do stolicy Województwa Opolskiego Jagiellonia czekała aż do 2019 roku. Wtedy zespół dowodzony przez Ireneusza Mamrota w ćwierćfinale rozgrywek o Puchar Polski trafił na zespół z Opola. Mecz na wyjeździe zakończył się łatwym zwycięstwem Jagi 2:0, a tytuł „Man of the match” przypadł zdobywcy dwóch bramek – Patrykowi Klimali. W tym miejscu warto podkreślić, że barw drużyny z Opola bronił wówczas wypożyczony z Lecha Poznań Jakub Moder, obecnie zawodnik angielskiego Brighton. Jagiellonia po wyeliminowaniu Odry poradziła sobie również w półfinałowym starciu z Miedzią Legnica i ostatecznie pojechała na Stadion Narodowy. Mocno wierzymy, że także w tym sezonie droga na Narodowy będzie wiodła przez Opole.